Přejít na hlavní obsah

Caha je evropským šampionem v kulturistice

Hned dvě medaile získal koncem října na karlovarském mistrovství Evropy v kulturistice student Fakulty sportovních studií Jan Caha. Jedenadvacetiletý závodník skončil třetí v seniorské kategorii, mezi juniory jej nepředčil vůbec nikdo a on získal zlato.

Oběma úspěchům předcházela tvrdá příprava. „Tvoří ji pětkrát až šestkrát týdně tři hodiny tréninku. Dvě hodiny šlapu na kole nebo se věnuju jiné aerobní činnosti a hodinu trávím posilováním,“ popsal Jan Caha. Nezbytná je i dieta. Podle Cahy smí závodník v závěrečné fázi přípravy jíst již pouze zeleninu a maso. „Soustředím se už jen na udržení svalové hmoty. Uznávám, že pro tělo je to docela extrémní.“

Posluchač třetího ročníku oboru regenerace a výživa ve sportu uplatňuje své znalosti kulturistiky nejen v praxi jako závodník, ale i při studiu. Zrovna píše bakalářskou práci, kde se zabývá výživou v kulturistice. „Mám mezi trenéry a závodníky spoustu známých, takže využiju i jejich poznatky. Mám velkou výhodu v tom, že s nimi můžu všechno konzultovat,“ pochvaloval si Caha.

Kromě bakalářské zkoušky jej letos čeká ještě jedna výzva. Kvůli svému věku se už úplně přesune z juniorů do seniorské kategorie. Řada sportovců mívá s postupem mezi starší závodníky problémy. Caha se jich však neobává. „Už jsem k tomu přičichl letos, mezi seniory jsem na evropském šampionátu skončil třetí, tak to s uplatněním snad nebude zlé.“ Jestli se mu to skutečně podaří, ukáže příští rok, kdy bude usilovat o účast na mistrovství světa.

Hlavní novinky