Přejít na hlavní obsah

Curleři hrají. I když nemají halu

AnotaceCurlingKdyby hráli druhou ligu v hokeji, chodily by na jejich utkání možná stovky diváků. Něco takového však curlerům nehrozí. Byť i oni bojují o vítězství na ledu, jejich sport není v Česku ani zdaleka tak známý a oblíbený. Vadí jim to? „Ani ne, curlingu se věnujeme jako rekreačnímu sportu. Je to spíš životní styl. Někdo jezdí na dovolenou k moři, my na turnaje,“ říká s úsměvem Dominik Ženatý z týmu Rychlopalná košťata, jež před pár dny v Brně spolupořádal mistrovství republiky v curlingu smíšených družstev.

I když tým, v němž Ženatý působí, původně vznikl na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha, dnes je téměř univerzitní. „Většina z nás přešla na Masarykovu univerzitu. Máme v družstvu právníka, ekonoma, studenta pedagogické fakulty i fakulty sportovních studií,“ vypočítává posluchač právnické fakulty.

V letošní sezoně se Rychlopalná košťata dokonce pokoušela dostat přes baráž do první ligy. Nakonec neuspěla, ale členové týmu berou i pouhou účast v ní jako velký úspěch. „Nemáme totiž možnost trénovat, naším tréninkem jsou jenom zápasy,“ uvádí Ženatý, jenž si ovšem myslí, že jsou pro něj právě ostrá utkání s kvalitními soupeři nejlepší přípravou.
Curleři to vůbec nemají jednoduché. Stavba speciální haly v Brně se sice plánuje, ale je to už několik let a práce na ní ještě ani nezačaly. Foto: Archiv Dominika Ženatého.
Curleři to vůbec nemají jednoduché. Stavba speciální haly v Brně se sice plánuje, ale je to už několik let a práce na ní ještě ani nezačaly. Foto: Archiv Dominika Ženatého.

Curleři to vůbec nemají jednoduché. Stavba speciální haly v Brně se sice plánuje, ale je to už několik let a práce na ní ještě ani nezačaly. Naopak sehnat hráčské vybavení už dnes zase tak náročné není. „Člověk potřebuje jen koště a boty, což se dá koupit za čtyři nebo pět tisíc korun,“ uvádí Ženatý a zároveň vyvrací všeobecně zažité přesvědčení, že každé družstvo si musí pořizovat i své vlastní hrací kameny. „Ty vždycky patří k hale. Na bowling si přece taky nenosíte kuželky.“

I když v Brně dosud žádná hala nestojí, koná se v moravské metropoli každoročně už osm let mistrovství republiky smíšených družstev. To spolupořádají právě Rychlopalná košťata a další dva brněnské týmy spolu s Gymnáziem Matyáše Lercha. „Především z toho důvodu, aby se náš sport propagoval i jinde po republice než jen v Praze,“ vysvětluje Dominik Ženatý. Zorganizovat šampionát znamená začít chystat led v lužánecké hokejové hale minimálně týden dopředu, protože na curling je třeba mít ho skutečně hladký a bez nečistot.

Jenže letos se medaile nakonec neudělovaly, turnaj skončil předčasně kvůli nepříznivým podmínkám v hale. Všude byla mlha, kameny přimrzaly. „Ale od curlingu nebo od pořádání šampionátu nás to rozhodně neodradilo. Jen si příště asi budeme muset najít nějakou jinou plochu,“ plánuje Ženatý.

Hlavní novinky