Přejít na hlavní obsah

Měsíc a půl tréninku stačil na druhé místo v maratonu

AnotaceMaratonTéměř osm tisíc vytrvalců se začátkem května účastnilo Pražského mezinárodního maratonu. Minimálně čtyři přitom byli z Masarykovy univerzity. Čtveřice studentů ekonomicko-správní fakulty dala dohromady tým do jedné ze soutěžních kategorií, univerzitního běhu. I když se začali Tomáš Dostál, Tomáš Hudcovský, Josef Jalůvka a Zdeněk Steiner na náročný závod připravovat až koncem března, dosáhli úspěchu, který ani jeden nečekal. Mezi vysokoškolskými týmy skončili druzí, v celkovém počtu 321 štafet pak obsadili 38. místo. „Když si vezmu, jak impulzivní rozhodnutí to bylo, tak jsme s tím opravdu spokojení,“ říká jeden z univerzitních běžců Josef Jalůvka.

Iniciátorem celé akce byl Tomáš Dostál. Když spolu s Jalůvkou běželi půlmaraton, dozvěděl se o možnosti vytvořit univerzitní štafetu a po krátkém přemýšlení se oba studenti rozhodli, že do toho půjdou. „Řekli jsme si, že zkusíme někoho sehnat a hned jsem se dohodli s dalšími dvěma kamarády. Ani jsme je nemuseli moc přemlouvat,“ podotýká s úsměvem Jalůvka, podle něhož týmu tréninkový handicap pomohlo překonat to, že všichni jeho členové jsou aktivní sportovci: „Jeden hraje hokej, dva fotbal, každý trochu běháme a do toho děláme ještě jiné sporty.“
Štafeta Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity ve složení (zleva): Tomáš Dostál, Tomáš Hudcovský, Josef Jalůvka a Zdeněk Steiner v cíli univerzitního běhu, jedné z částí Pražského mezinárodního maratonu. Foto: Archiv týmu.
Štafeta Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity ve složení (zleva): Tomáš Dostál, Tomáš Hudcovský, Josef Jalůvka a Zdeněk Steiner v cíli univerzitního běhu, jedné z částí Pražského mezinárodního maratonu. Foto: Archiv týmu.

Ani to ovšem nic nezměnilo na faktu, že největší kus trati musel zdolat on sám. Pořadatelé závod rozdělili tak, že tři členové štafety běželi každý deset kilometrů a na toho posledního zůstal zbytek, tedy 12 kilometrů a 195 metrů. „Ale nijak mi to nevadilo. Původně jsem totiž počítal s tím, že poběžím sólo závod, takže jsem se chystal na celý maraton,“ líčí Jalůvka a na dálku děkuje vedení fakulty, které týmu umožnilo se na závod připravit.

Nezkušenost s podobnou akcí se ale přece jen projevila. Někdo na začátku přepálil tempo, jiný zase mohl běžet rychleji, ale protože se bál, aby měl před cílem dost sil, neudělal to. I proto už mladí ekonomové přemýšlejí, že si soutěž vytrvalců příští rok zopakují. „Končím studium, takže už u toho nebudu, ale kluky úspěch nabudil a chtějí to příští rok zkusit znovu. S doplněním štafety podle mě nebudou mít problém,“ věří Jalůvka.

Hlavní novinky