Přejít na hlavní obsah

Student LF: Dělat kulturistiku jde i bez dopingu

AnotacePalenicek
O kulturistech se toho příliš dobrého neříká. „Nejsme zrovna inteligentní, celé dny jen pracujeme na tom, abychom měli ohromná těla. Co nezvládneme, doháníme dopingem, a večer vyvoláváme bitky na diskotékách,“ vyjmenoval nejčastější předsudky, které o sobě a kamarádech slýchá, student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jan Páleníček.

Na podobné odsudky je zvyklý, ale kde může, tam proti nim bojuje. Sám patří už dva a půl roku mezi naturální kulturisty, kteří dbají o to, aby se k vypracovanému tělu dostali přirozenou cestou. Bez nedovolených látek a jen díky sportování a zdravému životnímu stylu. Páleníčkovi, jenž je studijním zaměřením nutriční terapeut a o to má k něčemu podobnému blíž, se to daří víc než dobře. Loni vyhrál v juniorské kategorii titul Mr. Universe, což je jedno z nejvýznamnějších světových klání v tomto sportu. V době, kdy tento text vznikal, se chystal na jeho obhajobu a na účast na nejvýznamnější světové akci o titul Mr. Olympia.
Palenicek

Přitom ještě před několika lety vůbec neplánoval, že by na podobné soutěže jezdil. „Pohyboval jsem se hodně ve fitness centrech a získával pořád víc informací. Rozhodlo to, že když jsem si dělal trenérskou licenci, řekli mi, že nevypadám špatně a mohl bych zkusit závodit,“ zavzpomínal Páleníček. Radu vzal vážně, našel si trenéra a po půl roce usilovné přípravy odjel do Kanady, kde dosáhl už zmíněného úspěchu. Na otázku, zda se jako školený instruktor nemohl připravit sám, ovšem nesouhlasně zavrtěl hlavou. „Trénovat na závody a lidi v posilovně je něco úplně jiného.“

V tom má pravdu. Lidé, kteří navštěvují posilovnu, si k ní nepřidávají dvakrát až třikrát týdně gymnastiku a nácvik choreografie, jak to dělá posluchač lékařské fakulty, když se mu blíží závody. A nikdo z nich si tak nehlídá jídelníček. „Nejdůležitější je pravidelnost přijímané stravy a načasování určitých živin před a po výkonu. Já hlídám především dostatečné množství proteinů,“ naznačil svoje návyky Páleníček.

Až ve Spojených státech, kam na obě soutěže odjel, se ukázalo, na co všechna jeho dřina stačila. „Chtěl bych uspět, takže bych rád obhájil titul z loňska,“ podotkl před odletem 21letý kulturista, který ale úplně přesně nevěděl, do čeho jde a jaká se sjede konkurence.

Za oceánem se naturální kulturistice věnuje daleko více lidí. Ale atmosféra na závodech je podle Páleníčka mnohem lepší v Česku či na Slovensku. „Snad proto, že tady se tolik soutěží nekoná, si je lidé víc užívají a víc fandí.“

Hlavní novinky