Přejít na hlavní obsah

Mladý šermíř má medaili z Česka i Rakouska

Velkou část jeho dne zabírá čtení zákonů a odborných publikací, ale ve svém volnu se doktorand Právnické fakulty Masarykovy univerzity Michal Škerle věnuje něčemu úplně jinému. Šermu. A ne jen rekreačnímu. Na akademickém mistrovství republiky vybojoval stříbro v šavli a pár týdnů předtím si stejně hodnotnou medaili přivezl i z rakouského akademického šampionátu.

„Rakušané chtěli svůj turnaj udělat co nejprestižnější, proto ho otevřeli i zahraničním šermířům. A povedlo se jim to, konkurence se opravdu sjela velká,“ uvedl Škerle, jenž byl jedním z 36 účastníků akce. Ti pocházeli z Rakouska, Česka nebo Maďarska a objevil se mezi nimi i jeden Američan.

Student právnické fakulty se se zahraničními soupeři ovšem rozhodně nepotkal poprvé. Jako člen brněnského oddílu Sokol Brno I jezdí na turnaje také do Polska nebo Německa. V českých podmínkách se v tomto sportu závodník úplným profesionálem, jehož by jeho disciplína živila, stát nemůže. I tak však Škerle sportu dává veškerý volný čas. „Trénujeme přibližně čtyřikrát týdně,“ podotkl. Ačkoliv dnes je jeho dominantní disciplínou šavle, když s šermem v asi deseti letech začínal, brával do ruky ještě fleret.

„Boj s každou z těch zbraní obnáší něco jiného. Rozdíl je v zásahové ploše, způsobech, jak zásahu docílit, i v pravidlech,“ naznačil mladý právník. V kordu platí zásah na celé tělo, ve fleretu na trup bez rukou, nohou a hlavy a v šavli od pasu nahoru. Jinak spojuje kord a fleret to, že mají na konci čepele tlačítko, které se při zásahu zmáčkne a registruje ho. „Šavle je naproti tomu sečná zbraň, tam stačí přiložit ji k vodivému povrchu ochranného obleku. To kvůli němu jsme připojeni navijákem,“ vysvětlil.

Na českém mistrovství republiky akademiků nebyl jediným, komu se z Masarykovy univerzity dařilo. Fleretu mužů dominoval už poněkolikáté doktorand fakulty sportovních studií Václav Kundera. Ve stejné disciplíně u žen podlehla své soupeřce až ve finále Táňa Vrtalová z pedagogické fakulty.

Hlavní novinky