Přejít na hlavní obsah

K dvojitému vítězství chyběl kulturistovi v Americe bod

Jan Páleníček, student oboru nutriční terapeut a kulturista, zazářil na špičkové soutěži Natural Olympia.

Ze soutěže v Nevadě si Jan Páleníček (stojící vpravo) odskočil i do mekky bodybuildingu, do slavného Gold´s gym v Kalifornii. Foto: Archiv J. Páleníčka.

Největšího úspěchu ve své kariéře naturálního kulturisty dosáhl v polovině listopadu Jan Páleníček, student lékařské fakulty. Na nejprestižnější akci v tomto sportu s názvem Natural Olympia získal v americkém Renu první místo v kategorii fitness a druhé v soutěži naturálních kulturistů. „Moc nescházelo a mohl jsem vyhrát obě soutěže, k vítězství v té druhé mi chyběl jenom bod,“ litoval trochu student oboru nutriční terapeut.

Ale vážně jenom trochu. Radost z dobrého výsledku a třeba i z toho, že se v soutěži kulturistů sešlo hodně závodníků a tedy i velká konkurence, převážila. „Druhá kategorie, fitness, se v Česku moc neprosazuje. Je těžké spojit vzhled těla s gymnastickým uměním. Fitness vyžaduje, aby člověk uměl udělat trochu show, a mně něco takového sedí,“ pochvaluje si Páleníček a zároveň naznačuje, jaký je mezi oběma odvětvími rozdíl.

Zatímco v soutěžích kulturistů rozhoduje výhradně fyzická forma a vyrýsovanost svalů, ve fitness kláních se hodnotí také sestava a silová akrobacie, kterou závodník předvádí na hudbu.

Příprava na takovou akci zabere spoustu času a vezme spoustu energie, kterou naturální kulturista nesmí doplňovat za pomoci chemických podpůrných prostředků. Ty totiž filozofie tohoto sportu rázně zavrhuje.

Pro Páleníčka znamená taková soutěž výdej velkého množství energie už jen proto, že za normálních okolností váží přes 90 kilogramů, ale jeho soutěžní váha činí 84 kilogramů. Takže musí hubnout. „Z týdne na týden něco takového samozřejmě nejde. Já se připravuju vždycky tři měsíce, kdy dodržuju přísnou dietu. Klientům bych něco takového určitě nedoporučoval,“ uznává závodník, který pracuje jako osobní trenér ve fitness.

Letos se mu vydanou energii povedlo přetavit ve dva výborné výsledky. A to přesto, že se po příletu do Spojených států nejdřív potýkal s problémy se ztraceným zavazadlem, ve kterém zůstala třeba barva, kterou se kulturisté na závody natírají.

Mimochodem Páleníček by se bez ní klidně obešel. „Osobně mě to štve, člověk to pak ze sebe tři dny nemůže smýt,“ popisuje s úsměvem kulturista, který ovšem neoblíbenou proceduru nemůže vynechat. Proč? „Svaly na těle jsou víc patrné pod touto barvou, protože dobře odráží světlo,“ dodává hned vysvětlení.

Hlavní novinky