Přejít na hlavní obsah

Zážitek roku? Studentka závodila na Zlaté tretře a potkala Bolta

Kladivářka Tereza Králová z FSpS má za sebou úspěšný rok, dostala se i na prestižní český mítink Zlatou tretru.

Kladivářka Tereza Králová, studentka Fakulty sportovních studií MU, má za sebou velmi úspěšný rok. Foto: Archiv T. Králové.

Dobrý rok má za sebou česká reprezentantka v hodu kladivem a studentka fakulty sportovních studií Tereza Králová. Dvaadvacetiletá atletka se během něj stala vicemistryní republiky, skončila sedmá na evropském šampionátu do 22 let a dostala se i na nejprestižnější český mítink, Zlatou tretru. „V mojí disciplíně platí, že nejlepších výkonů dosahují závodnice až v pozdějším věku, tak to snad časem bude ještě lepší,“ doufá studentka trenérství a regenerace a výživa ve sportu.

Možnosti závodit na Zlaté tretře si váží ještě dnes. Na mítink se nekvalifikuje, ale zve, a kdo nepatří do nejužší světové špičky, ten se na něj dostává komplikovaně. „Zatímco třeba na mistrovství republiky patřím mezi favoritky, na Tretře jsem v té velké konkurenci usilovala o to, abych si vůbec zazávodila. Ale jsem za tu příležitost ohromně vděčná, motivovalo mě to,“ říká Králová, která si užila i pečlivou péči organizátorů ostravského mítinku. Sportovci při něm například spí v luxusním hotelu a na stadion je převážejí drahá auta.

Ještě víc ale pro Královou znamenala možnost setkat se s nejobdivovanějším atletem světa, sprinterem Usainem Boltem. „Je kolem něj pořád velký mumraj, tak se snaží to omezovat, ale na mítinku chodil na obědy a večeře normálně s ostatními atlety,“ popisuje kladivářka, které se povedlo získat Boltův podpis pro sebe i kamarády. „Šla jsem za ním s kamarádkou. Měly jsme nachystaných asi dvacet jeho fotek, tak se na nás nejdřív díval nedůvěřivě a ptal se, jestli nechceme autogramy pak prodat na internetu,“ vzpomíná na úsměvný moment Králová.

Prodat? To by ji prý nikdy nenapadlo. Boltův podpis je vzácnost nejen pro sportovní fanoušky, ale také pro profesionální sportovce. Tím je od září i Tereza Králová, která, ač žije v Brně, závodí za Hvězdu Pardubice, kam dojíždí každý týden za trenérem.

Totožné disciplíně jako mladá atletka se dnes v Česku na závodní úrovni věnuje asi padesát sportovkyň a stejně jako Králová ji čas od času kombinují také s jinými vrhačskými disciplínami. Že by ale přešla úplně k disku nebo ke kouli, to studentka fakulty sportovních studií vylučuje: „Třeba koule mi přijde příliš jednoduchá. U kladiva se hází z otočky, musíme stihnout zkoordinovat hodně faktorů. Rozhodují milimetry a milisekundy a to mě baví.“

Hlavní novinky