Přejít na hlavní obsah

V sobotu začnou akademické hry. Přijede i Sáblíková

Více než dva tisíce sportovců-vysokoškoláků se sjede na týden do Brna. MU bude obhajovat 48 medailí.

Ilustrační foto: Ondřej Ženka.

Už v sobotu začíná v Brně největší akce vysokoškolského sportu, jakou je v tuzemsku možné vidět – České akademické hry. Lákají na známá jména, spoustu sportovních disciplín a taky na atmosféru studentské akce.

„Podle uzávěrky je zatím přihlášeno 2106 sportovců, ale toto číslo se ještě bude měnit, protože řada škol trochu zaspala a přihlášky nám pořád posílají,“ uvedla předsedkyně organizačního výboru her Hana Lepková z Vysokého učení technického, které je hlavním pořadatelem akce.

Už teď je ale jasné, že se mezi vysokoškoláky objeví i jedna z největších sportovních hvězd Česka. Na inline bruslích a horských kolech bude závodit olympijská vítězka a držitelka několika světových rekordů v rychlobruslení Martina Sáblíková.

Jednotlivé disciplíny her se budou konat po celém Brně. Přesný rozpis sportovišť a časů, kdy se na nich závodí, najdete přímo na webových stránkách Českých akademických her.

Masarykova univerzita vysílá na českou olympiádu vysokoškoláků 305 sportovců. „Studenti naší univerzity jsou přihlášení do všech individuálních sportů s výjimkou lukostřelby,“ sdělila Eva Slonková, která má výpravu z největší brněnské vysoké školy na starost.

Její členové mají co obhajovat. Loni se reprezentantům Masarykovy univerzity podařilo získat čtyři medaile v kolektivních sportech a celkem 44 cenných kovů v těch individuálních. Tehdy se blýsknul plavec a účastník olympiády v Pekingu Martin Verner, který si doplaval pro čtyři zlata.

Kde by mohli naši reprezentanti bodovat letos? „Medaili můžeme získat například v boulderingu, přihlásila se totiž Silvie Rajfová, která obsadila třetí místo na Světovém poháru v Reunionu,“ naznačila Slonková a dodala, že univerzitním zástupcům se tradičně daří i v kolektivních sportech. Chybět však budou v mužském futsalovém a florbalovém turnaji, nepostoupili totiž z kvalifikace.

Silné obsazení slibují organizátoři například v soutěži stolních tenistů, kam je přihlášeno hned šest hráčů a hráček z první dvacítky českého žebříčku, včetně posluchačky fakulty informatiky Kristýny Mikulcové, o níž jste se mohli na našich stránkách už mohli dočíst.

Za podívání budou rovněž stát atletické soutěže naplánované na stadion Pod Palackého vrchem na pondělí a úterý, dále turnaj v karate, který se odehraje v tělocvičně fakulty sportovních studií v Bohunicích v neděli, nebo také plavecká klání. Pro malý zájem závodníků ovšem organizátoři nakonec zrušili závody ve vodním slalomu.

České akademické hry v Brně potrvají až do příštího pátku.

Hlavní novinky