Přejít na hlavní obsah

Studentka v olympijské basketbalové reprezentaci

Michaela Zrůstová z fakulty sportovních studií letí příští týden do Londýna. První utkání bude s Číňankami.

Foto: Archiv M. Zrůstové.

Už před dvěma lety to vypadalo nadějně. Basketbalistka a studentka Fakulty sportovních studií MU Michaela Zrůstová absolvovala celou přípravu národního týmu, jenže světový šampionát, který nakonec skončil pro Češky stříbrem, už ne. Reprezentační trenér dal v nominaci na poslední chvíli přednost jiným. Smůla.

Pak se ale přízeň kouče obrátila i na Zrůstovou. Loni už jela s reprezentačním výběrem na mistroství Evropy a od úterka ví, že ji čeká ještě větší sportovní svátek. Příští týden zamíří na olympiádu do Londýna.

„Psychicky to bylo hodně náročné. Do přípravy náš přišlo 18, a i když jsem celou dobu věřila, že v nominaci zůstanu, nemohla jsem si tím být jistá,“ vzpomíná Zrůstová, studentka tělesné výchovy a sportu a hráčka ZVVZ USK Praha.

„V kádru máme určitě lepší a zkušenější holky, proto mě to svazovalo,“ přiznává 25letá basketbalistka. Naráží tím třeba na Hanu Horákovou, historicky zřejmě nejlepší českou hráčku, která se letos do reprezentace vrátila po dvouleté přestávce.

Tvrdý trénink Aleše Kaplana
Spolu s kolegyněmi mají za sebou Zrůstová i Horáková tvrdý dril. Kondiční přípravu národního výběru má totiž na starost Aleš Kaplan, trenér proslulý nesmlouvavým přístupem, který působil i u fotbalové reprezentace.

„Chce toho po nás opravdu hodně, ale mně to vyhovuje. Neběháme v houfu, ale každý podle toho, jakou má tepovou frekvenci a jak potřebuje,“ popisuje Zrůstová. Chválí si i využívání balančních plošin nebo trenérovu snahu zaměřit se na koordinaci. „Dřív jsem tohle nikde nezažila.“

Brzké ranní vstávání
Fyzická příprava se na olympiádě určitě bude hodit, teď se ale tým musí zaměřit ještě na něco jiného: Zvyknout si na brzké ranní vstávání. Třeba první zápas na olympiádě proti Číně začíná už v devět hodin ráno.

„Tak brzy jsem hrála naposledy v dorostenkách nebo někdy ve druhé lize,“ směje se basketbalistka. Spolu s kolegyněmi teď přizpůsobuje spánek tomu, aby byly v devět hodin připravené na palubovce k tréninku.

Trochu to ovšem komplikuje účast hráček na slavnostním zahájení londýnských her. Kdo chce brzo vstávat, musí brzo do postele, a to se v den uvítacího ceremoniálu daří málokomu.

„Všechno se teď řeší, moc bychom si totiž přály jít. Pravděpodobně to uděláme tak, že půjdeme v zahajovacím průvodu, ale pak pojedeme hned zpátky a nebudeme sedět na stadionu do konce,“ naznačuje Zrůstová, kterou by hodně mrzelo, kdyby tahle varianta nevyšla.

„Je to sen každého sportovce a já určitě nejsem výjimka. Navíc se s holkami všechny těšíme, až se projdeme v holínkách, které jsme dostaly jako součást oficiální olympijské výbavy.“

Hlavní novinky