Přejít na hlavní obsah

Univerzita ocenila olympijského reprezentanta

Ze sportovního střelce Jakuba Tomečka se na olympiádě senzace nestala, skromný student FSpS se ale nevzdává.

Na olympiádě v Londýně byl sportovní střelec Jakub Tomeček jedním z nejmladších účastníků soutěže skeetařů. Foto: Ondřej Surý.

Na olympiádě v Londýně byl sportovní střelec Jakub Tomeček jedním z nejmladších účastníků soutěže skeetařů. Když na hrách střílel, bylo studentovi fakulty sportovních studií pouhých 21 let. Také proto si Tomeček začátkem prosince přišel pro jedno z ocenění pro nejúspěšnější akademické sportovce města Brna.

Přestože sám se sezonou moc spokojený nebyl. V duchu si představoval, že bude vzpomínat na lepší výsledky, než byla londýnská 19. pozice.

„Loni jsem skončil třetí na mistrovství Evropy, všechno se mi dařilo a měl jsem pocit, že se ani nemusím tolik snažit. Letos ale vrchol pořád ne a ne přijít,“ hodnotil sportovní střelec, který na Masarykově univerzitě studuje obor Speciální edukace bezpečnostních složek a v Londýně se snažil hlavně o to, aby příliš nepodlehl nováčkovské nervozitě.

„Takový závod si člověk má jet hlavně užít, přece jen se tam o vás všemožně starají, všechno máte zadarmo, tak není třeba se nervovat. Ale úplně to nešlo.“

Sláva? Kdepak
Nervování si Tomeček ovšem za minulý rok užil dost. Dávat dohromady školní docházku s tréninky a cestami na závody není jen tak. Na druhou stranu si ovšem mohl vychutnávat větší mediální pozornost, byť jako slavný si rozhodně nepřipadá.

„Občas mi někdo napsal na facebookový profil nebo na e-mail, že by chtěl autogram, a před olympiádou se ptalo trochu víc lidí, jak se cítím a na jaký si troufám výsledek. Nebylo to nic zvláštního,“ ohlíží se za minulými měsíci Tomeček, který při různých akcích, které měl jako člen českého olympijského týmu absolvovat, narazil na jeden drobný problém. Neměl ani co podepisovat.

„Když jsem byl i s jinými sportovci na veletrhu, všichni najednou vytáhli podpisové kartičky. Já jsem na ně jenom překvapeně koukal, nenapadlo mě, že bych něco takového měl mít. Musím to napravit,“ směje se student.

Státnice a mistrovství bude mít zároveň
Kdo by si myslel, že to má ve škole v něčem díky své sportovní kariéře jednodušší, ten se plete. Budoucí příslušníci bezpečnostních složek mají totiž střelecký kurz až na magisterském stupni. A na ten se Tomeček musí nejdřív dostat.

Jestli měl olympijský rok náročný, ten nadcházející nebude o moc lepší. Českého reprezentanta čekají státnice a zhruba v tu samou dobu také mistrovství Evropy. „Člověk si nevybere, škola a závody se vždycky nějak kříží, ale zatím jsem to vždycky nějak zvládl, tak to snad půjde i příští rok,“ doufá Tomeček.

Hlavní novinky