Přejít na hlavní obsah

Studenti jsou výborní svěřenci, chválí mistryně v aerobiku

Alena Malachová studuje regionální správu, kromě toho je ale také šampionka v aerobiku a na univerzitě ho učí.

S kariérou závodnice ve sportovním aerobiku skončila už před třemi lety, medaile ale dál sbírá.

Studentka ekonomicko-správní fakulty Alena Malachová zažila koncem minulého roku drobný paradox. S kariérou závodnice ve sportovním aerobiku skončila už před třemi lety, když na univerzitu nastupovala, ale přesto si za loňské sportovní úspěchy vysloužila cenu pro nejlepší akademické sportovce města Brna.

Důvod je prostý. S oním koncem to není tak úplně pravda – každoročně se účastní akademického mistrovství republiky a vloni ho vyhrála hned ve dvou kategoriích – aerobiku a bosu.

„Když jsem se dostala na školu, měla jsem strach, že bych sport a studium dohromady nezvládala. Do toho jsem ještě neměla bydlení v Brně, takže se přidalo dojíždění ze Znojma. Rozhodla jsem se proto, že se raději budu věnovat jen lektorské činnosti a tréninku dětí,“ říká 23letá studentka, která si na ESF vybrala obor Regionální rozvoj a správa.

Opustit svět vrcholových soutěží pro ni nebylo jen tak, vždyť má doma i dvě medaile pro vicemistryni republiky. Časem ale Malachová zjistila, že se rozhodla dobře. Hlavně první měsíce na vysoké škole jí daly zabrat.

„Vždycky jsem si říkala, že si můžu zlomit nohu a s celou sportovní kariérou bude konec. Proto jsem potřebovala studovat něco, co by mi umožnilo živit se hlavou,“ přibližuje, jak k nelehkému rozhodnutí dospěla.

Ze šampionky lektorkou
Že by sport ze svého života úplně odstranila, o tom nemůže být řeč. Sbírání medailí Malachová vyměnila za získávání certifikátů a osvědčení na lektorství různých druhů aerobiku či jógy. Studenti Masarykovy univerzity se s ní mohou potkávat v hodinách školního tělocviku, vede i komerční lekce a do toho vychovává novou generaci závodníků.

„Trénování dětí je krásné. Když mají úspěchy, dělá mi to ohromnou radost,“ sděluje budoucí ekonomka, která mívá na starost i seniory, jimž pomáhá s automobilizací páteře. „Jsou to speciální cvičení, takže to chce čas, než se člověk všechno naučí. Musím opravdu velmi dobře znát fyziologii těla a vědět, kde je která kost a který sval a co se s nimi dá dělat.“

Děti, studenti, dospělí, senioři. Mezi svěřenci Aleny Malachové se najdou všechny možné věkové skupiny. A je mezi jejich přístupem rozdíl? Sama cvičitelka říká, že třeba u studentů nejvíc záleží na tom, jak moc se jim chce danému sportu věnovat.

„Na některých je vidět, že si předmět zapsali jen proto, že chtějí získat kredity. Ale většina vážně chodí proto, že se jim chce cvičit, a ti jsou bezvadní a strašně milí,“ má radost akademická šampionka, která na univerzitě vede hodiny bodystylingu, aerobik-mix, pilates či fitness jógu.

Hlavní novinky