Přejít na hlavní obsah

Lyžařka se dostala mezi světovou elitu

Česká reprezentantka v běhu na lyžích Šárka Klaclová hledá motivaci na velkých soutěžích.

Za přípravou jezdí Šárka Klaclová do Švédska.

Jestli se velká část studentů o zimní přestávce mezi semestry na něco těší, pak na to, že mají dost času na lyžování. Studentka fakulty sportovních studií Šárka Klaclová na pravou českou zimu čekat nemusí, ona lyžuje skoro tři čtvrtě roku.

Je totiž českou reprezentantkou v běhu na lyžích a letos v lednu si splnila jeden velký sen: na druhý pokus se probojovala na juniorské mistrovství světa.„Přípravu na sněhu začínáme koncem října nebo začátkem listopadu. Letos jsme jeli nejdřív do Švédska, ale hned jak se objeví sníh v Česku, přesunujeme se zpátky,“ přibližuje svoji přípravu Klaclová, jíž se brzký začátek tréninku vyplatil. „Poprvé jsem na šampionát mohla jet loni, ale nezvládla jsem to. Až letos se mi nominační závody povedly, měla jsem ohromnou radost,“ líčí dvacetiletá běžkařka.

Mistrovství světa, které se konalo koncem ledna v Liberci, jí dalo velkou školu. „Nejela jsem tam pro nějaký zářivý výsledek, chtěla jsem hlavně nabrat zkušenosti a zjistit, v čem se musím dál zdokonalovat,“ říká závodnice, jejímž nejlepším umístěním bylo 37. místo ve sprintu na 1,3 kilometru.

Klaclová to v Liberci měla těžké, jako nováček se musela potýkat s lyžařkami, které už často jezdí i závody světového poháru seniorek, a mají tak mnohem víc zkušeností. Na zdokonalování ale studentka oboru Regenerace a výživa ve sportu hodlá dál pracovat. Pomoct by jí v tom mělo třeba oblíbené běhání. Klaclová se mu dřív věnovala i závodně, dnes už ho má spíš jako doplňkový sport, ale na závodech se s ní lze potkat pořád.

A kde brát další motivaci ke zlepšování? Mladé sportovkyni pomáhají i setkání s lyžařskými hvězdami. Za normálních okolností je svět juniorského a seniorského běžeckého lyžování oddělený, závodníci se moc nepotkávají. A když, tak rozhodně nedochází na družné povídání. Pokud ale na setkání s jednou z hvězd dojde, odchází z něj Klaclová obyčejně s fotkou na památku. „Jednu mám třeba s René Sommerfeldtem, který má stříbro z olympiády i mistrovství světa. Pro nás mladší závodníky jsou tihle lidé přece jen vzorem, ať chceme nebo ne.“

Hlavní novinky