Přejít na hlavní obsah

Dělat Univerzitní ligu je jako vést malou firmu

Univerzitní liga v malé kopané má za sebou první půlsezonu. Co přinesla?

První půlsezonu má za sebou Starobrno Univerzitní liga v malé kopané, kterou na podzim začala organizovat dvojice studentů právnické fakulty. Soutěž si našla spoustu příznivců, v první polovině v ní v 25 týmech působilo asi 350 hráčů. Vítězem podzimní části se stalo družstvo z fakulty sportovních studií.

„Jediným negativem Univerzitní ligy je to, že tady nebyla už dřív,“ hodnotí soutěž Štěpán Juránek, kapitán nejlepšího celku, jehož hráči si cenu oficiálně převzali minulý týden na afterparty v klubu Favál. Dát dohromady tým prý nebylo nic složitého. Pár hráčů se našlo na oboru, další mezi kamarády a známými.

Ačkoliv Univerzitní liga měla být původně jen pro studenty Masarykovy univerzity, nakonec ji hrají i ti z Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity. „Hráči jsou spokojení. Že něco takového tady chybělo, jich říká hodně, což nám dělá radost. Ale jsme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, chceme ligu pořád vylepšovat,“ hodnotí Michal Daniel, jeden ze strůjců nové soutěže.

Kladné ohlasy vyžadovaly od Daniela i jeho kolegy Javera Gusejnova spoustu hodin práce. A to přitom všechno dělají bez nároku na odměnu. „Nejnáročnější to bylo v létě, kdy se všechno chystalo. Stálo nás to i deset dvanáct hodin času denně,“ vzpomíná na první měsíce Daniel.

Studenti využili zkušeností ze soutěže Žabiny league a udělali si svoji. Museli si zajistit místo, kde by bylo možné hrát tři dny v týdnu, týmy a účastníky nebo třeba podporu jednotlivých vysokých škol a sponzory. Odměnou pro vítěze ročníku, který bude známý v květnu, je nakonec výjezd do holandského pivovaru a možnost zahrát si zápas v německém Kaiserslauternu.

„Dělat ligu je jako vést malou firmu. Ale nelituju ani jedné minuty, kterou jsme do toho vložili. Člověk má dobrý pocit z toho, že něco dělá pro ostatní,“ komentuje Daniel přípravy a fungování soutěže, která se hrála každé pondělí, úterý a středu na hřišti v areálu brněnského Sokola v Kounicově ulici.

Kdo by chtěl nastoupit v jejím jarním pokračování, má ještě možnost, ale nové týmy už organizátoři do letošního ročníku kvůli zachování relevance výsledků nepřijímají. Jednotlivci se však mohou stále ještě přihlašovat do družstev, která existují. Pomáhá k tomu i speciální skupina na Facebooku.

Dělat jednu soutěž v Brně mladým právníkům ale nestačí. Už teď vyjednávají expanzi do dalších univerzitních měst v Česku. „Téměř jistě už jsme dohodnutí v Praze, Olomouci, Českých Budějovicích a Plzni, kde už se hledají koordinátoři a vhodná hřiště. Další města ještě řešíme,“ líčí Javer Gusejnov.

Kromě toho se chystá i mezinárodní turnaj. Pokud organizátoři dostanou grant z Visegrádského fondu, rádi by uspořádali University MiniFootball Cup, kterého by se měly účastnit týmy z 16 zemí. Už teď mají potvrzený zájem z jedenácti z nich.

Hlavní novinky