Přejít na hlavní obsah

Čada: Každý úspěch motivuje trenéra do další práce

AnotaceCadaMiroslav Čada patří k významným osobnostem českého volejbalu. Od roku 1996 je trenérem extraligového volejbalového týmu žen KP Brno, který pod jeho vedením za posledních pět let získal už čtyři tituly a jeho odchovankyně patří k nejlepším českým volejbalistkám. Současně působí i jako odborný asistent na FSpS a mimo jiné se podílel i na organizaci volejbalu na letošních Českých akademických hrách.

Jakou roli hraje volejbal ve vašem životě?
Sport mě bavil už jako malého kluka. Hrál jsem fotbal, hokej, běhal – ale v patnácti letech jsem se definitivně rozhodl kvůli svému výškovému předpokladu pro volejbal.

Je pro vás vítězství v extralize ještě výzva, nebo už váš tým nemá konkurenci?
Každý úspěch motivuje trenéra do další práce.

V čem spočívá dlouhodobá úspěšnost brněnských volejbalistek?
Výborná práce s mládeží je základem našich úspěchů, i když jen to k metám nejvyšším nestačí. Klub je ekonomicky stabilizovaný, disponuje zkušeným funkcionářským kádrem a má nejlepší tréninkové zázemí. Svědčí o tom i fakt, že naše juniorky i kadetky získaly letos mistrovský titul a žákyně skončily druhé.

Některé hráčky odcházejí nebo měly odcházet. Jak to vypadá teď a jak se s tím tým vyrovná? Máte rezervy v další generaci?
Michaela Hasalíková odejde do ciziny, u dalších se rozhodne během června. S odchody to vypadá tak, že počítáme s posílením kádru – uvažujeme o příchodu hráčky ze Slovenska.

Trenér Miroslav Čada instruuje své svěřenkyně při volejbalovém zápase na V. Českých akademických hrách, pořádaných MU. Hráčky pod jeho vedením vybojovaly stříbrnou medaili. Foto: Ondřej Ženka.
Trenér Miroslav Čada instruuje své svěřenkyně při volejbalovém zápase na V. Českých akademických hrách, pořádaných MU. Hráčky pod jeho vedením vybojovaly stříbrnou medaili. Foto: Ondřej Ženka.

Jak jsou vaše hráčky nasazovány v reprezentaci?
V současném výběru reprezentace je šest hráček, které jsou naše odchovankyně. Minimálně dvě z nich budou pravidelně nastupovat v základní sestavě.

Co pro vás znamená fakt, že kromě trenérství pracujete i jako odborný asistent na FSpS? Které hráčky u vás studují?
Pedagogická práce na FSpS mě obohacuje především v oblasti teorie, kde mám prostor pro další odborný růst. Z KP Brno studuje na naší fakultě Tereza Fidlerová, Martina Franková a Michaela Hasalíková.

Na ČAH jste měl na starosti organizaci volejbalu – s jakými obtížemi jste se musel potýkat?
Při organizaci ČAH jsem využil svých zkušeností z trenérské práce a ve spolupráci s Martinem Kosíkem a Jaroslavem Šamšulou jsme bez problémů vše zvládli.

Ženskému týmu MU se loňské zlato bohužel obhájit nepodařilo. Jak byste zhodnotil výsledky družstev MU na Českých akademických hrách?
Druhé místo bylo při zranění naší hlavní opory Michaely Hasalíkové pro družstvo žen Masarykovy univerzity úspěchem. Věřím, že úspěšní budeme i v příštím roce.

Hlavní novinky