Přejít na hlavní obsah

Turnaj nevidomých futsalistů ovládli Brazilci

Český pořadatelský tým Avoy MU Brno spjatý s Masarykovou univerzitou skončil čtvrtý.

V klasickém fotbale jsou Brazilci jedineční, dívat se na jejich zápasy je občas jako sledovat divadelní hru. Ještě význačnější postavení mají ve futsale nevidomých. Brněnský tým spjatý s Masarykovou univerzitou Avoy MU Brno pořádal o víkendu třetí ročník Bučovice Blind Football Cupu a právě brazilský celek ICB Bahia ho už potřetí jednoznačně vyhrál.

„S futsalem nevidomých se tam začínalo už před mnoha lety, je znát, že jsou v herním vývoji o hodně dál, jejich hráči dokážou všechno dělat rychleji. V celé zemi se hraje několik lig a ICB Bahia je tým, který je nejlepší mezi všemi vítězi těchto soutěží,“ přiblížila výjimečnost celku Jitka Graclíková, organizátorka víkendového turnaje.

Vítězný brazilský tým ICB Bahia.

Sama měla velkou radost z výkonu domácího týmu. Avoy MU si proti loňsku polepšil a skončil na čtvrtém místě. „Dostali jsme se do semifinále, což je pro nás velký úspěch. Navíc kdyby se nám po dvou minutách zápasu nezranil nejlepší hráč Ondra Gottlieb, mohlo to možná vypadat ještě jinak,“ vyzvedává Graclíková studenta právnické fakulty, který se i přes svůj předčasný konec dostal do první pětky nejlepších střelců turnaje.

I střelu od nevidomého hráče není vůbec snadné chytit.

Právě jeho příběh dobře ilustruje, jak se hráči k futsalu nevidomých dostávají. Gottlieb se před lety věnoval normálnímu fotbalu, postupem času ale v důsledku nemoci přestával vidět a dnes má klasifikováno těžké zrakové postižení. Na Masarykově univerzitě nejdřív studoval angličtinu a němčinu, jeho velkým snem bylo ale dát se na práva, kam se mu nakonec povedlo dostat. A když už byl na univerzitě, přišel díky středisku Teiresiás, odkud tým AVOY MU Brno i turnaj vzešly, také na možnost znovu se vrátit k fotbalu. I když už v trochu jiné formě.

>> podívejte se na kompletní výsledky

Hlavní novinky