Přejít na hlavní obsah

Turnaj nevidomých ovládli Britové. Akce si dá asi pauzu

Futsalisté s handicapem se utkali na turnaji v Bučovicích. Hostil je tým složený ze studentů a absolventů MU.

Podle očekávání, ale ne tak jednoduše dopadl víkendový turnaj nevidomých futsalistů Bučovice Blind Football Cup 2016. Trofej pro vítěze si z něj odvezli hráči britského Worchesteru, kteří ve finále porazili 2:0 německý Marburg. Britové tak opanovali čtvrtý ročník akce, která se teď ale asi na chvilku odmlčí. Pořadatelé totiž bojují se získáváním finančních prostředků na organizaci.

„Turnaj byl hodně napínavý. I když byli vítězové favorité, tak po finále říkali, že se hodně nadřeli,“ komentovala výsledky akce její organizátorka Jitka Graclíková.

V předchozích letech se na turnaji výrazně prosazoval brazilský tým ICB Bahia, který letos nemohl dorazit kvůli politické situaci ve své jihoamerické zemi. Podle slov Graclíkové by střetnutí loňského a letošního vítěze bylo zajímavé. „Osobně si myslím, že i když Brazilci byli výborní, Angličani by je porazili.“

Brazilští futsalisté nakonec turnaj sledovali prostřednictvím streamovaného přenosu, aby byli s lidmi okolo bučovického turnaje alespoň trochu v kontaktu. Viděli tak nejen zajímavé finále, ale i to, jak se k pátému místu dopracoval pořádající celek Avoy MU Brno napojený na univerzitní Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity - Teiresiás. „Byla jsem na naše kluky hrdá, líp jsem je snad hrát neviděla. A to jsme přitom měli těžkou skupinu, jenom o gól jsme v ní prohráli s Němci a remizovali jsme s řeckým týmem Thessaloniki,“ chválila svůj celek Graclíková.

Bučovickým turnajem sezona jejího týmu nekončí, hráče Avoy MU Brno čekají za pár dnů zápasy s argentinskými nebo polskými futsalisty. Co možná ale končí, nebo bude mít minimálně přestávku, je samotný jihomoravský turnaj. Shánět rok co rok půl milionu korun na organizaci je pro pořadatele vysilující záležitost.

„V tuto chvíli to opravdu vypadá, že příští rok budeme mít přestávku. Náročné je nejen shánění peněz, ale i kvalitních rozhodčích nebo techniky. Opravdu to zabere celý rok,“ podotkla Graclíková s dovětkem, že případným sponzorům se organizátoři rozhodně nebrání.

Hlavní novinky