Přejít na hlavní obsah

Studenti Muni bodovali na šampionátu v orientačním běhu dvěma stříbry

Jana Knapová z FSS a Jan Petržela z PrF bodovali na akademickém mistrovství světa v Maďarsku.

Jan Petržela a Jana Knapová (vlevo dole) na stupních vítězů na akademickém mistrovství světa.

V jen málo sportech se studentům Masarykovy univerzity daří na závodech tak moc jako v orientačním běhu. Očekávání splnili reprezentanti školy také na posledním akademickém mistrovství světa. V Maďarsku vyběhli stříbrné medaile v individuální štafetě i v té smíšené sprinterské.

Na obou úspěších měla svůj podíl studenta Fakulty sociálních studií MU Jana Knapová. Když dostala medaili na krk, nebyl to pro ni nový pocit. Jiné dvě, stříbro a individuální bronz, už získala před dvěma lety, když se akademické mistrovství světa konalo v Česku.

Jana Knapová se v roce 2014 dostala mezi nejlepší akademické sportovce města Brna.

„Individuální úspěch mi letos unikl o kousek, skončila jsem těsně pátá. Je to škoda, zamrzí to, ale celkově jsem se sebou spokojená,“ komentoval svoje výkony Knapová, která se v týmu sprintové štafety potkala s dalším studentem univerzity Janem Petrželou z Právnické fakulty MU.

Maďarští pořadatelé nachystali běžcům několik různých tratí, přičemž všechny se dost lišily od toho, na co jsou zvyklí při severských závodech. Knapová tak vyzkoušela městský závod, který vedl centrem Miškolce, sprint, jenž se běžel labyrintem teras a zahrad zámečku Lillafüred, a lesní závody, které se konaly v krasové oblasti maďarských Bukových hor.

Budoucí právník Jan Petržela letos získal také bronz ve štafetě mužů na mistrovství Evropy.

„Hlavně starty ve městech, které se dělají kvůli větší atraktivitě závodů, jsou pro závodníky trochu nezvyklé, jde při nich daleko víc o rychlost a o to těžší je zvládat přitom používat mapu, “ popsala běžkyně, která na univerzitě dokončuje magisterské studium mezinárodních vztahů.

Než se do školy vrátí, bude mít další velký závodnický zážitek. Aktuálně pobývá ve Švédsku, kde se koná „velké“ mistrovství světa. „Je to docela rozdíl, tady už přece jenom závodí hlavně profesionálové, což já úplně nejsem,“ řekla Knapová, která sama sebe vnímá jako poloprofesionálku.

Závody kombinuje se školou a časem také s hledáním práce, takže nemůže přípravě věnovat všechno. I tak ale tráví zhruba třetinu roku v zahraničí, hlavně ve Švédsku, kde se její sport zrodil. Tamní terény má nejraději, ačkoliv jsou nejtěžší a ona se na nich nadře víc než třeba ve zmíněném Maďarsku. „Je to ale větší výzva, a to mě baví,“ doplnila.

Hlavní novinky