Přejít na hlavní obsah

V novém brněnském centru na podporu sportovců se angažuje i FSpS

Chce zamezit odchodu mladých talentovaných sportovců z regionu a nabídnout jim podmínky pro rozvoj.

Předsedou výboru centra se stal děkan Jiří Nykodým.

Zamezit odchodu mladých talentovaných sportovců z regionu a pomoct jim připravovat se v co nejlepších podmínkách na jižní Moravě chce nové Brněnské centrum sportovních nadějí. Předsedou výboru centra se stal děkan Fakulty sportovních studií MU Jiří Nykodým.

Zástupci města Brna, místních sportovních klubů delegovaných Českou unií sportu a fakulty nyní tvoří pracovní skupinu, která v první fázi rozhoduje o rozdělení dvou milionů korun, které poskytlo město Brno.

„Finanční podporu by měli dostat sportovci, kteří mají potenciál vyniknout na mezinárodní úrovni. Pokoušíme se tak vyrovnat nabídky Prahy či Ostravy, kam odcházejí naděje juniorských kategorií, protože je lákají tamní sportovní centra nebo finanční podpora měst,“ vysvětlil záměr děkan Nykodým.

O peníze se může ucházet sportovec jednotlivec v olympijských sportech, který už dosáhl úspěchů na mezinárodních soutěžích. Výše dotace je odstupňovaná ve třech kategoriích, přičemž v té první jsou účastníci olympiád nebo evropských a světových šampionátů, v dalších dvou se nároky, a tak i výše dotace snižují. Podporu pro sportovce zatím poskytlo město Brno. Přislíbil ji ovšem i Krajský úřad Jihomoravského kraje a počítá se také s dalšími zdroji od komerčních nebo městských firem starajících se o brněnská sportoviště.

Když centrum vzniklo, oslovilo jeho vedení brněnské kluby, ať nominují svoje členy, kteří by si finanční pomoc zasloužili. Centrum pak sestavilo seznam 29 sportovců, kteří získají podporu. Jsou mezi nimi také studenti fakulty sportovních studií Pavel Kelemen (cyklistika), Ondřej Teplý (jachting), Adéla Hanzlíčková (zápas), sourozenci Březinovi (krasobruslení) nebo Adam Mendrek (badminton).

Podle Nykodýma by měla být podpora sportovců komplexní, a proto se na projektu podílí také fakulta. K dobrým podmínkám totiž patří i možnost studovat na vysoké škole.

„Projekt nás zajímá mimo jiné proto, že když kvalitní sportovci odcházejí za lepší přípravou například do Prahy, znamená to, že si také vybírají tamní vysokou školu, a ne naši fakultu. My bychom ale byli rádi, aby studovali na fakultě sportovních studií, protože svou domovskou školu propagují a pro studium na ní rovněž získávají své vrstevníky a další mladé lidi,“ uvedl Nykodým.

Hlavní novinky