Přejít na hlavní obsah

Na turnaj slepých futsalistů poprvé přijedou i Kolumbijci

Turnaj pořádaný i s podporou Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky MU se koná 17. a 18. června v Bučovicích.

Jedná se o světově ojedinělou akci, jež bývá díky své organizaci a mezinárodní účasti přirovnávána k paralympiádě.

Že můžou nevidící kouzlit s míčem skoro stejně dobře jako vidící futsalisté, ukazuje už několik let mezinárodní turnaj s názvem Bučovice Blind Football Cup. Letošní pátý ročník se koná o nadcházejícím víkendu 17. a 18. června. Z osmi celků bude sedm zahraničních a poprvé dorazí Futbal Ciegos Cundinamarca z Kolumbie, vítězové jihoamerického poháru. Za pořádající Avoy MU Brno nastoupí Brit Keryn Seal, kapitán britské reprezentace.

Turnaj organizuje od začátku právě Avoy MU Brno, tým napojený na Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity (Teiresiás). Za léta fungování získala akce věhlas a bývá přirovnávána k paralympiádě. Také proto letos nastoupí Kolumbijci, kteří o účast usilovali několik let.

„Po výhře středoamerického a karibského turnaje Copa Centroamericana a Copa del Caribe v roce 2013 nám o mezinárodním turnaji v Bučovicích řekl brazilský trenér Gabriel Mayr. Jsem strašně šťastný, že jsme po několika letech dostali šanci si zde zahrát a snad i vyhrát na dalším kontinentu. Je to náš životní sen,“ uvedl Luis Antonio Castañeda Tenjo, jeden z hráčů celku, jenž získal řadu zlatých pohárů z měst jako Medellin, Barranquilla, Cali, Bogota a dalších.

Organizátoři turnaje nabízí každý rok jedno místo začínajícímu týmu, tentokrát to bude MIK Sound ze Švédska. „Ze zahraničních manšaftů dále uvítáme belgické Five-a-side Anderlecht, vítěze a stříbrné medailisty německé ligy SF Blau-Gelb Marburg a FC St. Pauli Hamburg, Řeky Asamea Keravnos nebo polský tým Tyniecka NWP Kraków,“ sdělila pořadatelka Jitka Graclíková.

Všechny zápasy budou tradičně streamovány s audio popisem i pro zrakově postižené fanoušky. V Bučovicích budou navíc přítomni komentátoři, kteří komentovali i paralympiádu v Riu. Online výsledky bude možno zároveň sledovat ve speciální aplikaci BBFC timer.

Dalším mezinárodním prvkem turnaje jsou rozhodčí. Jednotlivé zápasy budou pískat arbitři z Velké Británie, Německa, Francie a Belgie, známí například z loňské paralympiády v Rio de Janeiru. A ještě jeden zahraniční atribut turnaj má. Za pořádající Avoy MU Brno bude hrát britský fotbalista Keryn Seal, jenž se na akci ukáže už podruhé.

„Je to zkrátka má nejoblíbenější soutěž na celém světě. Hrál jsem na paralympiádách, světových pohárech a mnoha evropských mistrovstvích, ale žádná ze zmiňovaných soutěží se nevyrovná atmosféře a radosti, které jsem loni zažíval tady. Logisticky tento turnaj běží jako absolutní sen, celý organizační tým si za to zaslouží ocenění,“ zdůvodnil Brit, co ho k návratu na Moravu vedlo.

Videopozvánka

Bučovice Blind Football Cup je první mezinárodní turnaj ve fotbale pro nevidomé v České republice. Jedná se o světově ojedinělou akci, jež bývá díky své organizaci a mezinárodní účasti přirovnávána k paralympiádě. Turnaj se podřizuje oficiálním pravidlům fotbalu pro nevidomé, která vydala International Blind Sports Association a vycházejí z tradičního pojetí standardního futsalu.

Hrají jej družstva s brankářem a čtyřmi hráči v poli, jejichž cílem je vsadit více branek než soupeř. Míč je na rozdíl od běžného opatřen vnitřním zvukovým systémem, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Pro zajištění rovných podmínek jsou hráči v poli povinni nosit neprůhledné klapky na oči.

Hlavní novinky