Přejít na hlavní obsah

Univerziáda byla radost. I když s hodinami přejezdů

Jednou z nejúspěšnějších českých reprezentantek v Tchaj-peji byla kladivářka Tereza Králová z Muni.

Výprava Muni na univerziádu v Tchaj-peji. Kladivářka Tereza Králová je druhá zprava.

Už svoji třetí univerziádu zažila koncem léta doktorandka Fakulty sportovních studií MU Tereza Králová. Třetí a poslední. Atletce bude letos 28 let, takže už bude mimo věkový limit. Na konec univerziádní kariéry si ale na konci srpna v tchaj-wanském městě Tchaj-pej připsala jeden z letošních nejzajímavějších individuálních výsledků české výpravy. Skončila osmá ve vzpěračské kategorii do 90 kilogramů a k tomu přidala osmé místo v závodě kladivářek.

Šestá a pátá. Takové výsledky Králová zaznamenala na předchozích dvou olympiádách vysokoškoláků v hodu kladivem. Zlepšit se letos prý bylo skoro nemožné.

„Minulá univerziáda byly výhodná v tom, že se konala před vrcholnou akcí sezony, mistrovstvím světa, takže se spousta závodnic šetřila a na univerziádu nejela. Letos se univerziáda konala po světovém šampionátu, takže dorazily jedny z nejlepších kladivářek a konkurence byla ohromná,“ okomentovala závodnice svoje atletické osmé místo s tím, že lépe už to co do umístění nešlo.

Velkou radost si ale udělala ve vzpěračské soutěži, kde skončila také osmá. „Vzpírání mám spíš jako doplněk, dělá ho každý vrhač, protože jsme hodně silově zaměření. Díky tomu, že jsem se mu začala věnovat víc, mám zase chuť do tréninku, protože nedělám pořád to samé,“ pochvaluje si Králová, pro kterou ovšem kombinace dvou disciplín znamenala také velké komplikace.

Tréninkové prostory i závodiště se v Tchaj-pej nacházely u obou sportů každé na jiném místě, takže trávila velkou část dne přejížděním po více než 2,5milionovém městě.

Že Králová nepřehání, potvrzuje i zástupkyně Masarykovy univerzity v managementu výpravy, Eva Slonková. „Vzdálenost mezi sportovišti byla jedinou nevýhodou, ale v tak velkém městě se s dojížděním zkrátka muselo počítat,“ podotkla Slonková a pochválila organizátory za to, jak dobře zvládli ostatní úkoly a porvali se s různými výzvami.

„Všechna sportoviště byla moderní a velmi dobře vybavená. Účastníci bydleli v univerziádní vesnici ve výškových domech s prostornými byty, většinou po sedmi nebo osmi lidech. Ubytovat 203 členů české výpravy tak, aby byly jednotlivé sporty při sobě a vedoucí i trenéři bydleli pohromadě, byl dost náročný úkol. Nakonec se to ale zvládlo ke spokojenosti všech." 

Na letošní univerziádu dorazilo 7700 sportovců ze 134 zemí světa. Králová se v Asii prezentovala jako jedna z nejlepších českých reprezentantek. Česká výprava čítala dohromady 139 sportovců, přičemž 14 bylo z Masarykovy univerzity. Češi získali jednu zlatou medaili a dvě bronzové a celkem 18 umístění do osmého místa.

Nejlepšími reprezentanty Muni byli atlet Martin Juránek, jenž byl členem bronzové štafety na 4x400 metrů, baseballové družstvo, které skončilo čtvrté a judista Ivan Petr, který si ve své disciplíně připsal páté místo.

Absolutním vítězem v hodnocení států se v Tchaj-pej stalo Japonsko, jehož zástupci si svými výkony vysloužili 101 medailí. Obhajovat je budou za dva roky na jubilejní univerziádě, kterou bude hostit Neapol.

Hlavní novinky