Přejít na hlavní obsah

Iniciativa Generace s názorem zve k volbám. Stojí za ní studenti

Skupina vysokoškoláků dala dohromady známé a mladé opinion leadery, aby vyzvali lidi k účasti u voleb.

Autoři nápadu se symbolem iniciativy, volební urnou: (zleva) Lenka Marková, Jakub Ondráček, Barbora Kudelová a Michal Ondráček.

Nelíbilo se jim, že o své budoucnosti mladí voliči nerozhodují, že k volebním urnám zamíří asi jen každý druhý Čech do třiceti let. A tak založili iniciativu, která prostřednictvím českých osobností právě mladé lidi vybízí, aby k volbám šli a nad svým hlasem přemýšleli.

Za iniciativou Generace s názorem, která už oslovila na sociálních sítích sta tisíce lidí, stojí studenti Masarykovy univerzity Jakub Ondráček a Lenka Marková spolu s Jakubovým bratrem Michalem a Barborou Kudelovou. Před prezidentskými volbami vypustili už druhé video.

„Nejde nám o konkrétní volbu a komu ten hlas půjde. Chceme upozornit na důležitost občanského zájmu mladých lidí o dění kolem sebe, vytváření si názoru,“ poukazuje autor nápadu Jakub. S projektem začali loni v létě a směřovali k říjnovým parlamentním volbám. Teď, před volbami prezidentskými, vyzývají s novými tvářemi.

„Natáčeli jsme s youtuberem Kovym, biatlonistkou Gabrielou Koukalovou, hercem Honzou Cinou, blogerkou Trang DoThu nebo rapperem Paulie Garandem,“ vyjmenovává část osobností Lenka Marková z Lékařské fakulty MU. Ty ve videoklipu upozorňují, že lhostejnost se nemusí vyplatit a na své budoucnosti by se měli i mladí lidé více podílet.

Tvůrci věří, že díky osobnostem a vzorům se mladí o politiku, byť není bytostně součástí jejich života, začnou zajímat. „Setkali jsme se i s názorem, že se lidi bojí volit, protože neví koho. Žádná volba ale není špatná, pokud je alespoň trochu promyšlená. Hlavně díky volbě pak může člověk toho zvoleného sledovat a utvářet si názor. To ho posunuje dál,“ myslí si Jakub Ondráček z Fakulty sociálních studií MU.

Na projektu pracují ve volném čase. Jestli právě kvůli nim nakonec mladá generace odvolí, se nejspíš nedozví. „Všímáme si ale, že mladí lidé, tak jako my, začínají diskutovat. Nejen o tom koho, ale i proč volí,“ upozorňuje Barbora Kudelová, která je fotografkou projektu a studuje architekturu na VUT. „Mít názor můžete mít na cokoli, jen je potřeba si to uvědomit,“ dodává.

Jednodušší start měli členové Generace s názorem díky kamarádům. Přes ně se k potřebnému vybavení dostali jednodušeji. Webové stránky jim vytvořil Michal Šindelář a o postprodukci videí se stará Marek Machovec.

„Nejtěžší bylo na začátku přesvědčit mladé osobnosti, aby se zapojily. Mnoho z oslovených se totiž bálo, že budou spojováni s politickou agitkou. To byl případ i Ladislava Zibury, který nás ze začátku odmítl, nechtěl nikoho poučovat. Nakonec to byl ale právě on, kdo nám udělal první velkou propagaci,“ říká Michal Ondráček.

Právě cestovatel Zibura, ale i horolezec Adam Ondra (mimochodem oba absolventi Masarykovy univerzity) a novinář Filip Horký byli prvními, kteří se do projektu zapojili a díky nimž oslovila Generace s názorem první lidi. Postupně se přidali i herci nebo zpěváci. V prvním spotu mluví třeba herečka Eva Josefíková, novinářka a zpěvačka Emma Smetana nebo hokejista Jakub Krejčík.

Hlavní novinky