Přejít na hlavní obsah

Youtuber Metadon: Budoucí právník je akademickým senátorem

Můžete ho znát jako bláznivého performera, Oldřich Florian se ale zajímá o právní teorii a analytickou filozofii.

„Na fakultě se bavím spíš s outsidery. Jsou více tolerantní vůči tomu, že jsem něco jako performer,“ směje se Oldřich Florian.
, který tvoří se svým
. Krom toho je ale i studentem Právnické fakulty MU, kde se zaměřuje na právní teorii a analytickou filozofii. Jako člen fakultního a nové také celouniverzitního akademického senátu se zase podle svých slov snaží prosazovat liberální pohled na vzdělávání.

„Hraju v divadle a často jsem si tvořil různá alter ega, která bych mohl hrát při improvizacích. Vytvořil jsem i postavu feťáka, člověka, který je na metadonu. Když jsem si pak vytvořil Youtube kanál, kam jsem chtěl umisťovat svoje videa, nazval jsem ho Metadon,“ přibližuje vznik své přezdívky Oldřich. Poté, co začal dělat videa i se svým bratrem, tak jej lidé začali ještě více poznávat jako jeho alter ego.

Vytváření videí pro Youtube je pro něj možností, jak neomezeně vyjádřit svoji tvůrčí schopnost nebo názor. Oldřich totiž už nevystupuje pouze jako Metadon. „Mám dvě video stránky. Ta první je ta hudebně ujetá, kterou dělám s bráchou Mishou. Na druhé se věnuju spíš společenským vědám. Ta první nemá předat nic, je to jen pro pobavení nebo rozčilení,“ směje se student práv. „Ta druhá, která se už nejmenuje Metadon, ale normálně Oldřich Florian, se snaží předat nějaké vědění. Ať už jde o politickou historii či nějaké filozofické otázky. Chci politiku probírat méně humorně, než to dělají jiní youtubeři. Je to ale zatím v počátcích.“

Ojedinělým seriózním videoobsahem věnujícím se politice jsou podle Oldřicha například

. „Teď se chci věnovat historii české politiky od roku 1989 do současnosti. Dokonce mi píšou lidi z gymnázií, že třeba video o sametové revoluci použili jako výukový materiál.“ 

Podat vyvážený a neagitující obsah je podle něj velmi náročné na přípravu. Sám ale předpokládá, že sledovanost kanálu bude malá, protože na českém trhu dominuje věková skupina, která preferuje zábavnější typ obsahu.

„Jako mileniál to už taky kritizuju, ale je třeba si uvědomit, že český Youtube je sledován hlavně mladší generací Z. Teprve postupně se tu děje to, co v zahraničí, kde se na Youtube objevují videa zaměřená třeba na různá hobby, hudbu, cokoliv, je to neomezené,“ vysvětluje Oldřich.

Politologie a právo

Jeho osobní kanál odráží i jeho osobní a studijní zájmy. „Studoval jsem vedle sebe původně politologii a práva. Politologie jsem ale zanechal, abych měl víc času právě na studium práv,“ říká student. Ačkoliv se na střední škole zabýval programováním, už tehdy ho zaujala politická filozofie a stal se dle svých slov politickým nerdem.

„V současnosti se zabývám hlavně analytickým přístupem k morální filozofii a zdůvodnitelností hodnot. Neptat se, jaké hodnoty jsou správné, ale jestli hodnoty obecně vůbec můžeme nějak zdůvodnit,“ přibližuje své aktuální zájmy, které se snaží skloubit se studiem práv.

Na fakultě se prý baví spíš s outsidery. „Jsou více tolerantní vůči tomu, že jsem něco jako performer,“ směje se Oldřich, který by se v budoucnu rád dál zabýval právní filozofií a uplatnil se v akademickém prostředí. „Spíš mě láká právní věda než platné právo.“

I v diplomové práci se chce zabývat existencí či neexistencí přirozených práv, v čemž by potom chtěl pokračovat také v doktorském studiu. „Týká se to například i lidských práv, jejichž některé interpretace sice souzní s mými liberálními hodnotami, ale problematické je právě jejich zdůvodnění,“ myslí si.

Akademickým senátorem

Krom studia na Právnické fakultě MU je i členem akademického senátu jak na fakultní, tak na univerzitní úrovni. „Zabývám se alternativními přístupy ke vzdělávání a jsem kritický vůči školskému systému. Rozhodl jsem se proto kandidovat do akademického senátu,“ popisuje student, který se tak z pozice senátora snaží ovlivňovat záležitosti týkající se studia.

„V rámci univerzitního senátu se nám hned na prvním lednovém zasedání povedlo zřídit komisi pro doktorské studium a začínající vědecké pracovníky. Jsem hrozně rád, protože jejich situace je v České republice velmi špatná,“ říká Oldřich.

Hlavní novinky