Přejít na hlavní obsah

Anketa: Jak jste zvládli zkouškové období a co jste si z něj odnesli?

Zeptali jsme se čtyř studentů Masarykovy univerzity, co jim dalo a vzalo poslední zkouškové.

Robert Vysoudil, Tereza Bočková, Hana Osifová a Barbora Kameníková.

Období plné nervů, hromad papíru s poznámkami rozložených po podlaze a nesčetných hrnků s kávou skončilo. Někteří si zkouškami prošli poprvé, jiné potrápily naposled. Co si z něj studenti odnáší?

Hana Osifová, studentka žurnalistiky a evropských studií

Zkouškové období jsem dokončila na začátku února. Jsem moc šťastná, protože bylo moje první. Učila jsem se celkem na tři zkoušky. Nebyly moc složité, nezískala jsem horší známku než C, takže u mě vládne spokojenost. Trochu jsem zápasila s časem, poněvadž jsem učení musela sladit se svými mimoškolními aktivitami v jedné studentské organizaci a s brigádou. Nadcházející semestr už ale bude docela výživný. Zaregistrovala jsem si 47 kreditů. Z některých předmětů se nejspíš ještě odhlásím, ale většinu bych chtěla zvládnout. Teď už vím, jak se s tím poprat, takže to snad takový problém nebude.

Barbora Kameníková, studentka německého jazyka

V semestru, který právě skončil, jsem neměla moc předmětů zakončených zkouškou. Většinu studijních povinností jsem tudíž splnila už před Vánoci. Stává se to výjimečně, proto považuji tohle zkouškové období za dost netradiční. V povánočním čase mě zaměstnávaly hlavně seminárky, diplomová práce a zaměstnání. Když se naskytla chvíle volna, navštívila jsem maturitní ples svých bývalých žáků, které jsem vyučovala na praxi. Předtím než vypukly mé poslední tři vysokoškolské měsíce, vydala jsem se s kamarádkou na lyžovačku do Dolomit. Teď začínám s přípravou na státnice, finišováním diplomky a budu pokračovat v doučování němčiny.

Robert Vysoudil, absolvent ekonomicko-správní fakulty
Je to zvláštní pocit, protože tohle zkouškové bylo moje poslední. Místo běžných semestrálních zkoušek na mě čekaly ty vůbec nejtěžší – státnice. 16. ledna jsem obdržel výsledek a uspěl jsem. Po celou dobu mého studia se mi nepodařilo být hotový takhle brzo, takže je to docela výjimka. Teď si užívám klidu. Mám spoustu času na četbu svých oblíbených knížek, které během semestru musely ustoupit stranou. V následujících týdnech si začnu hledat školu, na kterou se přihlásím k magisterskému studiu. Preferuji zahraničí, nejspíš Španělsko. Nebráním se ale ničemu. Uvidím, co se namane.

Tereza Bočková, studentka učitelství chemie pro základní školy

Toto zkouškové bylo nejnáročnější za celé studium. Absolvovala jsem hodně povinných i volitelných předmětů, abych splnila kreditové požadavky studia. Dokonce jsem získala více kreditů, než potřebuji. Teď mě čeká pouze jeden povinný předmět, dopsání diplomové práce a přípravy na státnice. Na splnění některých zapsaných kurzů jsem pracovala už během semestru – tvořila jsem prezentace a psala seminárky. Ostatní jsem ukončila hned po Vánocích. Při zápisu předmětů se zdálo nemožné všechny předměty ukončit, ale během výuky se ukázalo, že to půjde. Do budoucna vím, že mám velké odhodlání, a když chci, všechno jde.

Hlavní novinky