Přejít na hlavní obsah

Diagnostikovali mu nádor, teď vyvrací polopravdy o léčbě

Medik David Dufek alias ddjourney na svém blogu a Instagramu šíří osvětu o onkologickém onemocnění.

Mladý medik David Dufek z Lékařské fakulty MU sní o tom, že se jednou bude věnovat onkologii. Na rozdíl od jeho kolegů se mu však dostává nezáviděníhodné průpravy. Nedávno mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mízní uzliny.

Budoucí lékař však nemoci nepropadl, naopak se jí postavil čelem. Sdílením svého příběhu online dokonce bojuje proti mýtům, které o rakovině panují.

Zrádné onemocnění objevil náhodou. „Na podzim minulého roku jsem se během spánku začal z ničeho nic nadmíru potit. K tomu se přidala silná únava a malátnost. Přisuzoval jsem to nadměrnému stresu ze školy a návratu ze stáže v Oxfordu. Jenže po čase jsem si na krku nahmatal bouli. Začal jsem hubnout a objevily se zvýšené teploty,” líčí.

Návštěva odborníka byla nevyhnutelná. „Krátce před Vánocemi jsem zašel na několik vyšetření. Výsledky ukázaly, že je rozhodně něco v nepořádku. Začátkem ledna mi krční uzlinu vyoperovali a prozkoumali. Od počátku jsem věděl, že jde o lymfom, protože příznaky byly učebnicové,” popisuje mladý medik.

Když se o zjištěné chorobě podělil na svém instagramovém profilu, kde má pod přezdívkou ddjourney několik tisíc sledujících, začalo mu přicházet nesčetně zpráv s dotazy na jeho zdravotní stav a průběh léčby. „Většina lidí si o rakovině představuje jen to, že pacientovi vypadávají vlasy, cítí se mizerně a vůbec že celá nemoc je katastrofa. S chemoterapií to není jiné. Značná část veřejnosti se mylně domnívá, že ji propagují farmaceutické firmy za účelem zisku,” míní David.

Proto se rozhodl všem ukázat, že o nádorové léčbě panuje řada polopravd a mýtů, které je třeba brát s nadhledem. „Přijde mi komické, že spousta z nás považuje chemoterapii za chemický nepřírodní dryák. Přitom mnoho léčivých látek, které se při ní používají, pocházejí z nějaké rostliny, bakterie či jiného živého organismu,” vysvětluje mladík.

Příběh rakoviny na Davidově instagramovém profilu.

Svůj pacientský život tak začal dokumentovat na blogu. „Když má člověk terapeutické postupy vysvětlovat několikrát po sobě každému zvlášť, snadno se stane, že na něco zapomene. Přišlo mi praktičtější sepsat svůj příběh do článků, aby si ho každý mohl přečíst v ucelenější formě. Oproti tomu Instagram je o něčem jiném. Popisky k fotkám vymýšlím hned a málo místa nedovoluje se naplno rozepsat,” říká Dufek.

Inspiroval se v zahraničí

K šíření osvěty ho přinutil postoj okolí. „U nás je rakovina stále vnímána jako tabu. Během stáže v Anglii jsem poznal tamější projekty, které s tímto tématem zacházejí odlišně. Oni hlásají: Pojďme proti rakovině bojovat, nemůžeme přece nemocné nechat umírat,” popisuje medik.

„U nás v kalendáři najdeme den proti rakovině, kdy v ulicích potkáváme dobrovolníky prodávající symbolické květiny. Chtěl jsem proto tuto snahu podpořit a ukázat lidem příběh reálného pacienta,” vysvětluje.

Nemoc posílila jeho optimismus

Nesnadnou životní situaci mu pomáhá zvládnout jednak podpora blízkých a jednak jeho nerozhoditelná povaha. „Já jsem happy jak dva grepy neustále. Píše mi spousta čtenářů a dotazují se, jak je možné, že jsem stále takový optimista. Neřekl bych, že by mě v tomto ohledu onemocnění nějak ovlivnilo. Je to spíše osobnostní rys,” směje se.

Správný přístup a respektování léčebného protokolu dávají Davidu Dufkovi velmi dobrou prognózu. „Na kapání docházím jednou za čtrnáct dní. Skončit bych měl na konci dubna. Poté následuje pětileté sledování, jestli se náhodou něco neobjevilo znova, aby se to případně podchytilo včas,” obeznamuje, co ho ještě čeká.

Sportem k uzdravení?

Uzdravení se snaží pomoct také fyzickou aktivitou. V roce 2015 začal na popud kamarádky cvičit crossfit. „Když člověk dokape, začnou se látky distribuovat po těle. Cvičení napomáhá urychlení metabolismu a vylučování škodlivin, které se do organismu dostanou spolu s léky. Nesmí se to ale přehánět. Pacient by měl sportovat jen do příjemné únavy. Neměl by se přepínat,” objasňuje.

V budoucnu by rád pracoval v Masarykově onkologickém ústavu. „Kdyby se nezdařilo, pokusil bych se najít uplatnění někde v zahraničí. Hodlám i nadále vyučovat fyziologii na lékařské fakultě. Věnovat se nepřestanu ani milovanému crossfitu a budu zcela jistě pokračovat i ve své aktivitě na sociálních sítích,” uzavírá David.

Hlavní novinky