Přejít na hlavní obsah

O majálesový trůn bojují za Muni bloggerka a hokejista. Hlasování už běží

O hlasy studentů se ucházejí Aneta Synková a Jan Grygera. Soutěží s kandidáty VUT, Mendelu a VFU.

Květnový festival Majáles, na kterém každoročně vysokoškoláci ze všech brněnských univerzit oslavují jaro a studentský život, se nezadržitelně blíží. Jako každý rok, i letos na trůn společně usednou jeho král a královna. Za Masarykovu univerzitu o vítězství bojují Aneta Synková z filozofické fakulty a Jan Grygera z fakulty sportovních studií. Hlasování na webu festivalu už začalo.

Oba adepty na královský titul spojuje to, že se do meziuniverzitního klání dostali úplnou náhodou. „Přihlášku za mě podala kámoška. Napadla jsem ji asi proto, že ví, jak jsem ukecaná, společenská a že se ráda zapojím do čehokoli nového,“ popisuje Aneta, která prvním rokem studuje teorii interaktivních médií.

Honza se pro změnu do výběru dostal jako náhradník. „Původně nominovali kapitána hokejového týmu HC Masaryk University, kde hraju. Jenže se kvůli časové vytíženosti musel kandidatury vzdát. Mě za sebe vybral jako náhradníka,“ říká budoucí hokejový rozhodčí z fakulty sportovních studií.

Program: Studentské tržiště
Do souboje, stejně jako kandidáti z VUT, Mendelu a VFU, s sebou přináší soutěžní nápad pro projekt Studentské Brno, který by po případné výhře uvedli v život.

„Na námi navrhovaném studentském tržišti, jak počin pracovně nazýváme, by si každý, kdo ve volném čase něco tvoří, zdarma pronajal prodejní stánek. Nejen, že to dotyčnému pomůže získat nějaké peníze na další rozvoj své aktivity, ale dostane se se svými výrobky víc do povědomí,“ představuje návrh Honza.

Aneta by při sbírání hlasů ráda využila svou instagramovou popularitu. Na svém účtu @anetasynkova má totiž bezmála 40 tisíc sledujících. „Oproti ostatním slečnám je mou výhodou silná online komunita. Denně pomáhám, motivuju a podporuju ostatní, a proto věřím, že dokážou podpořit i oni mě,“ myslí si studentka. Honza bude pro změnu lovit body mezi sportovními nadšenci, ke kterým má jako hráč hokeje blízko.

Dohromady už dokonce dostali šanci ukázat, jak spolu coby potenciální královský pár táhnou za jeden provaz. Honza se Anety pohotově zastal, když se jedna ze sokyň nevybíravě vyjádřila o jejích fotkách na Instagramu. „Pronesla, že příznivce získávám jen díky obsahu, který zveřejňuji na sociálních sítích,“ vypráví Aneta. „My jsme se ale nedali, a tak jsem odpověděl, že kdybych měl co ukázat, pověsím to na Instagram taky,“ doplňuje s úsměvem Honza.

Píšťalce a foťáku zůstanou věrni

Pokud by se královským párem Majálesu skutečně stali, využili by výhru každý po svém. „Zpropagoval bych univerzitní sporty a povzbudil tak studenty z Masaryčky, aby se na zápasy chodili dívat víc,“ vysvětluje Honza. Aneta věří, že by se jí jako královně otevřely nové možnosti, jak hlasitěji upozorňovat na problémy kolem sebe a navrhnout k nim nějaká řešení.

Oba pojí i jistota v tom, kam by rádi zamířili po svých studiích. „Při rozhodcovském pískání na hokeji jsem si uvědomil, jak obtížnou roli rozhodčí má. Diváci často zpozorují na ledě něco, co já nevidím. Trénuju si tak trpělivost a vycházení s lidmi. Nejen proto se tomu chci věnovat i v budoucnu,“ říká mladík.

Aneta bude dál rozvíjet své aktivity na internetu. „Tvorba na blogu a Instagramu, kde se snažím motivovat, koučovat a povzbuzovat slečny v boji s poruchou příjmu potravy, mě nesmírně naplňuje. Miluju pocit, že svými články někomu pomáhám a pozitivní ohlasy od čtenářů mě v tom utvrzují. Proto bych se ráda vydala cestou žurnalistiky, marketingu nebo public relations,“ osvětluje své plány.

Ještě než Majáles vypukne, čeká oba zájemce o korunu a žezlo řada povinností. „Během odpadkobraní například pomůžeme při úklidu Brna a s ostatními soupeři se utkáme v názorových debatách, kde se ukáže, kdo se na královský post hodí nejvíc,“ lákají studenti a  dodávají prosbu, ať pro ně všichni z Masarykovy univerzity nezapomenou hlasovat.

Podívejte se na videorozhovor pro Muni TV

Hlavní novinky