Přejít na hlavní obsah

Mladou vědkyni ocenil Siemens. Prosadila se osudu navzdory

Tereza Pařilová před rokem kvůli chronické nemoci přestala téměř vidět. Přesto dělá doktorát hned na dvou fakultách Muni.

Tereza Pařilová se ve studiu a výzkumu prosadila navzdory tomu, že má diabetes mellitus 1. typu, kvůli kterému téměř přestala vidět.

Hned tři ceny Wernera von Siemense získali letos studenti Masarykovy univerzity. Porotci ocenili diplomové práce Martina GajarskéhoEvy Vojáčkové. Cenu za překonání překážek při studiu dostala Tereza Pařilová. Přestože má velké zdravotní potíže, zvládá dvě doktorská studia.

Pařilová vyvíjí software, který pomáhá dyslektikům a s nímž v červenci 2016 s kolegy vyhrála mezinárodní soutěž Code for Cause. Její nemoc není vidět, život jí ale komplikuje pořádně. Má totiž od tří let diabetes mellitus 1. typu, který stojí za řadou dalších zdravotních komplikací. Před rokem kvůli této vážné chronické nemoci přestala téměř vidět a v poslední době se přidávají i další komplikace.

Přesto dělá doktorát na fakultě informatiky a lékařské fakultě a pokračuje ve vývoji nástrojů pro dyslektiky s názvy DysHelperDysTexia. Loni na jaře ale musela na několik měsíců s prací na dizertacích úplně přestat. „Bylo to hodně náročné. Nemohla jsem nic dělat a začala jsem přemýšlet o tom, co bude dál. Pomohli mi rodiče i kolegové, kteří mi třeba hledali a předčítali odborné články,“ popisuje složité období svého života.

Stále na jedno oko nevidí, a ztratila tak prostorové vidění. Zpočátku to byl šok, nebyla schopná se sama najíst nebo kamkoliv dojít bez doprovodu. Postupně se ale naučila orientovat a vrátila se ke studiu a vědecké práci. Využila při tom dokonce vlastní práci, nástroj DysHelper.

„Ve svém výzkumu zjišťuji, jaké konkrétní potíže mají dyslektici se čtením, hlavně s jakými vzorci písmen a v jakých souvislostech. Na základě těchto informací jsem vytvořila nástroj pro webový prohlížeč, který umožňuje dyslektikům upravit si vizuálně svůj online text tak, aby vyhovoval jejich potřebám, aby se jim problémová místa lépe četla,“ přiblížila svou práci Pařilová, které její práce pomohla ve chvíli, kdy mohla přečíst jen hodně zvětšené písmo, které už ale bylo tvarově deformované, a tedy obtížné pro rozpoznání.

Omezení, která ji v poslední době potkala, se týkají i hudby. Tereza Pařilová vystudovala na konzervatoři hru na harfu a několik let vystupovala sólově i s orchestry. Pak se rozhodla změnit zaměření a vystudovala hudební management a později informatiku, nakonec si přibrala ještě neurovědy. Na harfu v posledních letech hrávala už jen doma pro potěšení, bohužel se špatným zrakem to ale možné není. „Ráda bych dodělala doktorské studium, a pokud to půjde, zůstala alespoň na malý úvazek v akademické sféře. Doufám také, že si ještě někdy na svou harfu zahraji,“ dodala.

Hlavní novinky