Přejít na hlavní obsah

Aby se rány pacientům hojily rychleji

Doktorand Jakub Holoubek byl oceněn stipendiem Ph.D. talent za vývoj speciálního hydrogelu.

„Soutěž Ph.D. talent pro mě představovala unikátní možnost srovnání mé práce s prací lidí z dalších oborů,“ představuje svoji motivaci doktorand Jakub Holoubek.

Doktorand v oboru chirurgie Jakub Holoubek byl nedávno oceněn stipendiem v soutěži Brno Ph.D. talent, která je určená studentům přírodních a technických oborů. Chirurg získal podporu 300 tisíc korun na tři roky díky vývoji speciálního antibakteriálního hydrogelu sloužícího k hojení akutních a chronických ran. Spolu s ním bylo oceněno ještě dalších 13 doktorandů Muni z celkem 25 vyznamenaných.

„Projekt kombinuje každodenní problematiku hojení chirurgické rány a dnes velmi aktuální téma zavedení pokročilých biopolymerů do klinické medicíny,“ vysvětluje doktorand.

Hojení akutních a chronických ran dnes patří ke standardním komplikacím v chirurgii, přičemž příčin, proč se rány nehojí, může být vícero. „Mezi ty nejčastější patří infekce, devitalizace tkání, nedostatečná výživa a řada dalších,“ vyjmenovává Holoubek.

Základní složkou vyvíjeného hydrogelu je polymer na bázi pryskyřice. „Klíčovou součástí je využití nanočástic stopového prvku jako inovativní komponenty s velmi slibným bakteriostatickým, respektive bakteriocidním efektem napříč širokým spektrem potenciálně patogenních mikroorganismů,“ přibližuje. Nakonec jsou využity růstové faktory pro buňky vazivové tkáně k maximální akceleraci hojení a dosažení adekvátního funkčního a estetického efektu.

„Soutěž Ph.D. talent pro mě představovala unikátní možnost srovnání mé práce s prací lidí z dalších oborů,“ představuje svoji motivaci doktorand, který se aktuálně věnuje především klinické praxi a vědecké publikační činnosti se tak může zabývat jen ve svém volném čase.

„Fakt, že jsem se dostal až takhle daleko, mě utvrzuje v přesvědčení, že se nám daří vytvářet smysluplný a konkurenceschopný produkt.“ Stipendium chce Holoubek využít pro další vzdělávání a návštěvu zahraničních kongresů a stáží.

Pro mladého doktoranda je zisk stipendia především oceněním práce celého týmu. Hydrogel samozřejmě nevyvíjel sám. „Je třeba vyzdvihnout, že za celým projektem stojí multidisciplinární tým lidí nejen z fakultní nemocnice a lékařské fakulty, ale rovněž lidé z dalších institucí, jako je Ceitec VUT, VUVeL nebo spin-off firma MU Enantis,“ představuje tým kolem sebe doktorand s tím, že bez takto různorodé skupiny odborníků by výsledný produkt nikdy nemohl vzniknout.

Hlavní novinky