Přejít na hlavní obsah

Cépéeska se na léto zavře. Čeká ji upgrade

Od 25. června do 17. září bude Celouniverzitní počítačová studovna zavřená. Dostane nové počítače i uspořádání místností.

Studijní zóna bude zahrnovat trojici místností s celkem 115 počítači, které budou od sebe oddělené paravány, aby se zvýšil komfort a soukromí uživatelů.

Nová a o hodně lepší bude po letních prázdninách Celouniverzitní počítačová studovna Muni na Komenského náměstí. Jen to bude chtít trochu trpělivosti. Aby se mohla nainstalovat nová technika a celá studovna obléct do modernějšího hávu, bude takzvaná cépéeska od 25. června do 17. září zavřená.

O tom, že by si návštěvníci studovny přáli, aby se v ní udály nějaké změny, se ví už pár měsíců. Správci čtveřice místností s počítači si totiž mezi uživateli udělali výzkum, ze kterého vzešlo, o co by právě uživatelé stáli nejvíc.

„Motivem rekonstrukce je přizpůsobit stávající prostory jejich potřebám, které se od vzniku CPS přece jen podstatně změnily. Jak vyplývá z každodenního provozu i z realizované studie, studenty nejvíce trápí chybějící prostor pro skupinovou práci a nedostatek soukromí u počítačů,“ sdělil Michal Vičar, vedoucí oddělení vnějších vztahů Ústavu výpočetní techniky MU.

Vůle pro změny byla, dlouho ale chyběly peníze, ze kterých by bylo možné je pokrýt. Vyřešilo se to díky tomu, že univerzita dostala téměř 400 milionů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání financovaného Evropskou unii. Ministerstvo školství v rámci výzvy nazvané Podpora rozvoje studijního prostředí na vysokých školách rozděluje mezi české univerzity více než tři miliardy.

„Výsledkem rekonstrukce bude, že CPS bude pohodlným prostorem pro samostudium, skupinovou práci a sociální aktivity studentů i zaměstnanců univerzity, se zachováním unikátního provozu 24 hodin denně sedm dní v týdnu a adekvátním technickým i společenským zázemím,“ podotkl Vičar.

Schéma nového uspořádání místnosti.

Co to konkrétně znamená? Studovna, jak ji její uživatelé znají, se nebude měnit od podlahy po strop, ani se nebude nic bourat. Dojde ale na kompletní výměnu počítačů, které nahradí stroje typu „all in one“. Součástí prací je i celková rekonstrukce elektro rozvodů. Na jednotlivých místech bude také nově možnost dobít si vlastní zařízení, což se bude hodit třeba pro telefony. CPS bude rozdělená na tři zóny: studijní, tichou a společenskou.

Studijní bude zahrnovat trojici místností s celkem 115 počítači, které budou od sebe oddělené paravány, aby se zvýšil komfort a soukromí uživatelů. I po změnách bude platit, že se tady nemá jíst, telefonovat nebo jinak rušit ostatní.

K tomu, aby student nechal odpočinout oči od monitoru nebo si dal něco k jídlu, poslouží naopak tichá zóna, která je zároveň vstupním koridorem do jednotlivých studijních místností.

Pro ty, kdo by chtěli v CPS třeba pracovat na společných úkolech, bude sloužit vylepšená společenská zóna, kterou bude zadní sál studovny. Ten dostane nový nábytek, se kterým bude možné podle potřeby hýbat, a už v něm nebudou stolní počítače, takže zbude o to víc místa pro práci na noteboocích. Pro všechny prostory CPS navíc platí, že dostanou nový nábytek i koberce.

Hlavní novinky