Přejít na hlavní obsah

Semestr v Británii: Ani se mi nechce vracet domů

Dostat se na Erasmus do Británie je náročné, Tomášovi Zvoníčkovi z Právnické fakulty MU se to ale podařilo.

Tomáš Zvoníček zamířil na Nottingham Trent University.

O možnost jet na studijní pobyt do Velké Británie je mezi studenty vždycky velký zájem a platí to i pro právnickou fakultu, která má v Británii celkem pět partnerských univerzit, kam se dá jet na Erasmus. Na jednu z nich na Nottingham Trent University zamířil na jaro i student pátého ročníku Tomáš Zvoníček.

Projít výběrovým řízením, do kterého se hlásí desítky lidí, přitom není jednoduché: velká váha se přikládá studijnímu průměru, známce z jazyka, počtu odborných předmětů absolvovaných v cizím jazyce a také ročníku, ve kterém student je.

„Jsem moc rád, že mě nakonec vybrali a že jsem dostal možnost studovat v anglicky mluvící zemi, která má navíc úplně jiný právní systém,“ říká Tomáš, který kromě práv studuje ještě na fakultě sociálních studií.

Do Nottinghamu přijel na začátku ledna, semestr mu skončil v půlce května a zkouškové ho čeká na začátku června. „Sotva jsem přijel, už pomalu odjíždím a hrozně se mi nechce vracet, je to tu skvělé,“ říká Tomáš, který si prý konečně užívá, že má trochu času. V Brně trávil většinu doby na přednáškách, v práci a na praxích.

Teď chodí hrát co 14 dní deskové hry a minimálně dvakrát týdně je na nějakém koncertu. „Británie je hudební nebe a místní kapely jsou na velmi vysoké úrovni. Ať člověk zapadne do jakékoliv hospůdky nebo klubu, vždycky tam najde dobrou hudbu,“ popisuje mladý právník.

Na místě se snaží být v kontaktu nejenom se zahraničními studenty, ale také s místními, a tak se občas zapojuje do aktivit jedné z dobrovolnických organizací.

„Dvakrát jsem byl se skupinkou starších Britů čistit vodní kanál a opravovat živý plot. Rádi si povídají s cizinci. Obrovským tématem je v současnosti samozřejmě brexit. Je moc zajímavé poslouchat, jak se na něj Britové dívají. Občas se mě kvůli referendu o nezávislosti Skotska ptají na rozdělení Československa a jestli nám to není líto,“ vysvětluje student.

Na univerzitě má Tomáš zapsané tři předměty. „Nemáme speciální předměty pro zahraniční studenty, takže chodím na výuku s Brity. Zapsal jsem si dva předměty na mezinárodní právo a pak úvod do anglického práva, které je vcelku odlišné od toho našeho. Je do velké míry postavené na soudních precedentech, kdežto u nás vycházíme ze zákonů. Je to velmi inspirativní nahlédnout do jiného způsobu myšlení.“

O Nottinghamské univerzitě Tomáš říká, že její kvalita je spíš nižší než kvalita Muni. „V Brně se toho po nás dost chce a jdeme víc do hloubky. Třeba na mezinárodním právu se jednu hodinu vysvětlovalo téma, které v Brně děláme skoro celý semestr. Studenti pak sedí na hodině a netuší, o co jde, a já jsem jediný, kdo odpovídá na otázky učitele, protože mám dobré znalosti z Masarykovy univerzity,“ hodnotí student.

Co se mu ale na britské univerzitě líbí, je to, jak studenti žijí školou a jak se angažují v různých studentských spolcích, kterých je na anglické univerzitě mnohem víc než na Muni. „Celkově je dobré získat nadhled, mít srovnání a vidět, jak to funguje jinde. Uvědomil, jak je studium na Masaryčce skvělé, co všechno mi dalo a co v životě vůbec chci,“ říká.

Hlavní novinky