Přejít na hlavní obsah

Medici v akci: Studenti vysvětlovali, jak pečovat o zdraví

Studenti Lékařské fakulty MU se pravidelně účastní osvětových akcí pro veřejnost, trénují tak komunikaci.

Za pár let budou léčit pacienty a kromě vědomostí o lidském těle a jeho nemocech či dalších nedostatcích musí zvládnout i komunikaci s nimi. Několik desítek mediků si ji mohlo vyzkoušet v dubnu na dvou akcích pro veřejnost.

Brněnská pobočka mezinárodní organizace studentů lékařský fakult IFMSA zorganizovala osvětovou akci u příležitosti Světového dne zdraví, při níž se návštěvníci nákupního centra Olympia mohli dozvědět řadu informací o prevenci rakoviny, první pomoci nebo o své kondici.

Studenti Lékařské fakulty MU se rozložili na křižovatce chodeb obchodního centra a lákali lidi všech generací, aby si například vyzkoušeli resuscitaci nebo si nechali změřit krevní cukr. Pro děti měli nachystanou nemocnici pro medvídky, kde si ti nejmenší mohli ošetřit plyšáka, zjistit, jaké má orgány, nebo si na krokodýlí tlamě vyzkoušet, jak se správě čistí zuby.

Malý test čekal i na dospělé, které zaujal model srdce na jednom ze stanovišť. Mohli si ověřit, zda si pamatují, z jakých částí se srdce skládá a odkud a kam pumpuje krev. „V České republice jde asi čtyřicet procent úmrtí na vrub kardiovaskulárním nemocem. Zájemcům tady ukazujeme, jak vlastně srdce vypadá, jak pracuje a hlavně co dělat pro to, aby snížili riziko srdečních chorob,“ popsali své stanoviště medici Adam a Tereza.

Podobné akce jsou pro ně hodně užitečné, protože si zkouší komunikaci s lidmi a učí se vyjadřovat srozumitelně. „Ve škole hlavně v prvních letech trochu chybí kontakt s jinými lidmi než s ostatními mediky,“ vysvětluje Adam, proč si musí budoucí lékaři tyto dovednosti trénovat.

Podobně to vidí i studentky u dalšího stolku, kde si mohli lidé nechat změřit krevní tlak, procento tuku v těle a vypočítat si BMI. O tuto službu byl docela velký zájem, podobně jako o měření cukru v krvi o kousek dál.

Informace o prevenci doplnil stánek, kde si mohli lidé na figurínách vyzkoušet samovyšetření prsů a varlat, které je důležité pro včasné odhalení rakoviny těchto orgánů. „Je to vyšetření jednoduché a časově nenáročné, ale přitom velmi důležité. Přesto se lidé trochu stydí si na figurínách vyzkoušet, jak se to dělá,“ uvedla Domča, která lidem podrobněji popisovala, co můžou na figurínách cítit.

Na akci se podílelo 110 dobrovolníků, kteří během víkendu otestovali či poradili více než tisícovce lidí, a nechyběli mezi nimi ani budoucí stomatologové, kteří zájemcům ukazovali správné čištění zubů. Kdo to nestihl, mohl si o pár dnů později vše vyzkoušet na pravidelné akci s názvem ve Zdravém Brně zdravý zub. I letos si na náměstí Svobody rozložili studenti lékařské fakulty stánek, kde odpovídali lidem na dotazy a ukazovali správné postupy při péči o zuby. Obou akcí se účastnili studenti z různých ročníků lékařské fakulty a měli rozdělené role podle náročnosti dotazů. Ty odbornější zodpovídali starší studenti či lékaři.

„Je to pro nás prestižní událost a lidé jsou na ni už zvyklí. Každoročně za námi přijde okolo 500 lidí. Na akci se letos podílely asi dvě desítky studentů a jejich největší motivací je trénink komunikace s potencionálními budoucími pacienty, protože ne vždy je úplně jednoduché lidem vyvrátit některé vžité mýty a přesvědčit je o tom, jak je to opravdu správně,“ shrnula akci její koordinátorka Mirela Mićić.

Mezi zažité mýty podle ní patří třeba přesvědčení lidí, že když použijí ústní vodu, mají zuby vyčištěné, nebo že měkké kartáčky nevyčistí chrup dobře. Rozšířený je i postoj, že lidé přestanou používat mezizubní kartáčky, protože jim krvácejí dásně. „To ale právě značí, že nejsou v pořádku, a pokud lidé používají mezizubní kartáčky pravidelně, do dvou týdnů krvácení přestane,“ vzkázala Mirela.

Hlavní novinky