Přejít na hlavní obsah

Cépéeska na léto zavírá. Kam jinam, když potřebujete pracovat?

Celouniverzitní počítačovou studovnu čeká letní upgrade. Na počítač bude ale na univerzitě vždycky kam zajít.

Učebnu čeká letní upgrade. Studijní zóna bude zahrnovat trojici místností s celkem 115 počítači, které budou od sebe oddělené paravány.

V pondělí 25. června v osm hodin ráno startují v Celouniverzitní počítačové studovně Masarykovy univerzity na Komenského náměstí už několik týdnů avizované opravy. Protože práce a škola se neptají, a student potřebuje občas na školní počítač i navzdory rekonstrukci, připravil Ústav výpočetní techniky MU scénář, který každému poradí, kde jinde na univerzitě se dá k zařízení sednout.

Harmonogram se vztahuje na období trvající do poloviny září, kdy by měla rekonstrukce největší počítačové učebny univerzity skončit. Všichni ho najdou na webu it.muni.cz/studovny. V pondělí až pátky má celé léto otevřeno například knihovna v kampusu, v červenci má zase dobré otevírací doby knihovna na právech.

„Je to poprvé, co taková informační stránka vznikla, a byli bychom rádi, aby se to dělo už každý rok, aby měli studenti vždy přehled,“ podotkl Michal Vičar z oddělení vnějších vztahů ÚVT.

Připomenul také, že komu by se přes léto do Brna nechtělo, ale přece jen potřebuje přístup k univerzitní síti třeba kvůli elektronickým informačním zdrojům, nikam jezdit nemusí. Stačí si nainstalovat VPN a může být připojený k síti Muni kdekoliv.

Díky službě s tajemným názvem terminálový server se navíc přes VPN dostane jak ke svým datům uloženým během roku ve studovně, tak programům nainstalovaným na počítačích na CPS, které tak může využívat na dálku ze svého notebooku.

Odměnou za trpělivost po dobu přestavby bude uživatelům cépéesky její nová poprázdninová podoba. Dojde na kompletní výměnu počítačů, které nahradí stroje typu „all in one“. Na jednotlivých místech bude také nově možnost dobít si vlastní zařízení, což se bude hodit třeba pro telefony.

CPS bude rozdělená na tři zóny: studijní, tichou a společenskou. Studijní bude zahrnovat trojici místností s celkem 115 počítači, které budou od sebe oddělené paravány, aby se zvýšil komfort a soukromí uživatelů. I po změnách bude platit, že se tady nemá jíst, telefonovat nebo jinak rušit ostatní. K tomu budou vyhrazené jiné části studovny, kde bude nově prostor i pro skupinovou práci.

Hlavní novinky