Přejít na hlavní obsah

Kentaur a Möbiova páska: Iberoamerickou cenu ovládly studentky Muni

Alice Hříbalová a Kateřina Rottová z Filozofické fakulty MU uspěly se svými literárněvědnými pracemi.

Kateřina Rottová (vpravo) uspěla s esejí o charakteru kentaura v povídkách Josého Saramaga. Alice Hříbalová se věnovala Juliu Cortázarovi.

Masarykova univerzita je v rámci prestižní Iberoamerické ceny zaštítěné velvyslanectvími Brazílie, Kuby, Portugalska, Španělska a mnoha dalšími jednou z nejoceňovanějších institucí. A to hlavně díky studentům z Filozofické fakulty MU. V posledním ročníku zazářily studentky Muni hned dvakrát. Třetí místo obsadila Alice Hříbalová, absolutní vítězkou se stala Kateřina Rottová.

Kateřina je čerstvou absolventkou portugalštiny, na které bude dál pokračovat v magisterském studiu. V eseji, díky níž skončila na prvním místě, rozebírala charakter kentaura v povídkách spisovatele Josého Saramaga. „Zajímám se o řeckou mytologii, která je stále živá a v různých podobách se objevuje i v moderních uměleckých dílech. Portugalská literatura není výjimkou. Na samotného kentaura mne pak nasměrovala vedoucí práce doktorka Špánková,“ představuje studentka svou práci.

Kentaur je bytost spojená ze dvou těl, z koňského a mužského. „Už to samo o sobě značí dvojakost. Saramago se ve svých povídkách zaměřil nejen na fyzickou, ale hlavně na psychickou rozpolcenost tohoto tvora, v němž proti sobě neustále bojuje zvířecí instinkt a lidský rozum,“ přibližuje studentka obsah své práce.

V části Saramagovy povídkové tvorby se postava kentaura navíc objevuje v ne zcela tradičních zpodobněních, na něž je společnost zvyklá. „Například povídka Embargo, ve které vzniká metaforický kentaur spojením muže a auta, se dá číst také jako kritika závislosti lidí na technologii.“

Kateřina se chce v budoucnu zabývat portugalskou dětskou literaturou. „Věřím, že tato oblast si zaslouží více pozornosti,“ přibližuje své plány. Zisk Iberoamerické ceny je pro ni velkou motivací dál se věnovat studiu. „Hlavně si vážím iniciativy a podpory ze strany svých vyučujících a doufám, že to bude i inspirace pro další studenty, aby se účastnili takových soutěží.“

Alice Hříbalová se orientuje jiným směrem. Studuje češtinu a španělštinu a díky této kombinaci má už poměrně dost načteno. „Tvorbu Julia Cortázara v mých očích však dosud nic nepřekonalo,“ upozorňuje na svého nejmilejšího spisovatele, na kterého se v oceněné práci zaměřila.

„Fascinuje mě jeho dílo i on sám a zkoumat jeho tvorbu do hloubky je pro mě zábava,“ představuje studentka. Cortázar je jedním z nejslavnějších latinskoamerických spisovatelů, o němž byla napsána spousta prací, a bylo těžké najít v jeho díle neprobádané teritorium. Věnovala se tedy jeho pohledu na svět, který úzce souvisí s jeho pojetím literatury a fantastična.

„Jedna z Cortázarových povídek nese název Möbiova páska, odkazuje tak ke stejnojmennému matematickému konceptu. Möbiova páska představuje nejen optickou iluzi, ale i sérii metafor, které lze vypozorovat v umělecké tvorbě,“ popisuje Alice, která se tedy věnovala sepětí Möbiovy pásky s fantastickou literaturou a využití jejích metafor v Cortázarových povídkách.

Získání třetího místa v Iberoamerické ceně je pro ni stejně jako pro Kateřinu Rottovou především obrovská čest. „Radost mám o to větší, že je pro mě mé téma srdcovou záležitostí. A samozřejmě mě taky těší, že můj a Kateřinin úspěch reprezentuje naši katedru romanistiky,“ oceňuje i svoji kamarádku studentka.

Na rozdíl od Kateřiny Alici bakalářské státnice aktuálně čekají, tento rok na španělštině a ten další na bohemistice. „Mým největším plánem je zatím zvládnout tohle, pak se uvidí. Ale spíše než k jazykovědě mě to skutečně táhne k literatuře,“ přiznává Alice.

Hlavní novinky