Přejít na hlavní obsah

Od září za čtvrtinu: Nové studentské slevy na jízdné

Kde všude bude sleva platit, co bude s In kartou a žákovským průkazem a co chystá brněnská MHD?

Při nákupu jízdenky u přepážky, v automatu či online stačí vybrat či nahlásit studentské jízdné, zaplatit příslušnou sníženou cenu a ve vlaku nebo autobusu se pak prokázat ISICem.

Mezi nevětší položky studentského rozpočtu se kromě nájmu a potravin zpravidla řadí jízdné, a nesejde už tolik na tom, jestli dojíždíte domů za rodiči, nebo trávíte volný čas cestováním. Se začátkem září čeká všechny studenty do 26 let v České republice právě v této položce výrazné ušetření, začne totiž platit nařízení vlády, které zavádí plošnou slevu na vlaky a autobusy ve výši 75 procent bez ohledu na to, jestli jedete do školy nebo třeba na prázdniny.

Jak to bude fungovat

Sleva na vlaky a autobusy bude platit od 1. září. V tento den také začne prodej zlevněných jízdenek u Českých drah, někteří jiní dopravci nabízejí prodej jízdenek už nyní. Na cestování za čtvrtinu obyčejného jízdného budou mít nárok všichni studenti bez ohledu na státní příslušnost, obávat se tedy nemusejí třeba Slováci, kteří dojíždějí za studiem do Brna. Stejně jako jejich čeští kolegové jim od září vystačí buď platný průkaz ISIC (DOPLNĚNO: platný znamená s přelepkou na aktuální rok), nebo potvrzený žákovský průkaz, nic dalšího pro uplatnění slevy potřeba nebude.

Při nákupu jízdenky u přepážky, v automatu či online stačí vybrat či nahlásit studentské jízdné, zaplatit příslušnou sníženou cenu a ve vlaku či autobusu spolu s jízdenkou předložit průvodčímu jeden ze jmenovaných dokladů, potvrzujících studentský status.

„Případné vracení zakoupených dokladů bude probíhat stejně jako doposud, tedy například na e-shopu je bude možné vrátit do čtvrt hodiny před odjezdem beze srážky,“ potvrdil Roman Šulc z Českých drah.

Všechny spoje, ale jen po hranice

Dopravci dostali od vlády, která opatření schválila ještě v demisi na konci března, možnost vyjmout ze slevy některé spoje. Žádný z větších dopravců tak ale zatím neučinil, takže studenti mohou levně jezdit všemi vlaky Českých drah ve 2. vozové třídě či všemi autobusy a vlaky společnosti Regiojet ve třídách Low Cost, Standard a Relax. Pokud jste byli doposud zvyklí využívat pro cesty do školy traťových jízdenek, budete si i tento typ jízdenky moct nyní zakoupit s velkou slevou.

Jediné omezení, na které je potřeba dávat pozor, je ztělesněno státní hranicí. Právě tam totiž sleva končí, pokud tedy pojedete za hranice, zaplatíte za zbývající část cesty plnou cenu. Trápit se tím nemusíte při cestě na Slovensko, kde jezdí všichni studenti dokonce zcela zdarma.

Konec In karet a žákovských slev

Nové opatření s sebou přineslo především na železnici řadu změn, které se projevily třeba ve zrušení některých doposud platných a využívaných tarifů. Studentskou slevu od září nebude možné kombinovat s žádnou jinou slevou, tedy především s In kartou. Pokud nyní vlastníte In kartu s platnou aplikací, typicky In 25, kterou jste byli zvyklí kombinovat s žákovskou slevou na cestách mezi domovem a školou, zbystřete.

Jakoukoliv platnou aplikaci na In kartě můžete od 1. září vrátit a České dráhy vám vyplatí poměrnou část její ceny podle doby, která vám ještě zbývá do konce její platnosti. „Studenti ale nemusí spěchat, vrácení je možné provést kdykoliv až do konce dubna 2019 a proplacená částka se bude vždy počítat od 1. září,“ doplnil Šulc.

Podobná situace nastává s žákovským průkazem. Ten sice jako doklad zůstává a je možné ho nadále používat pro prokazování nároku na studentskou slevu, končí však jeho původní funkce. Nyní se totiž dopravci nebudou zajímat o to, zda cestujete mezi svým domovem a školou, protože sleva platí úplně všude.

MHD jen částečně

Přijatá sleva, jejíž náklady budou plně hrazeny ze státního rozpočtu, se kromě železnice týká jen dálkových a příměstských autobusů, městské hromadné dopravy tedy nikoliv. V některých krajích a městech už však chystají vlastní slevy, kterými chtějí zabránit zmatkům při přestupech v rámci integrovaných systémů či chtějí sjednotit podmínky v dopravě obecně.

Kompletní seznam měst či krajů, kde dojde ke zlevnění jízdného i v MHD, ještě není znám, slevu ve stejné výši ale už oznámily třeba Liberecký a Ústecký kraj a k menším změnám dojde i v Brně. Studenti zde ale už nyní mají padesátiprocentní slevu na šalinkarty všech typů, s další úlevou tak nyní počítat nemohou.

Vyšší sleva za navazující šalinkarty

Vznikne však nový typ jízdenky, který pomůže cestujícím, kteří si kupují měsíční jízdenky a pravidelně jejich platnost navazují. Typickým příkladem takového cestujícího je student, pro kterého je výdaj za roční šalinkartu jednorázově příliš vysoký a nemůže si tak koupi nejvýhodnějšího typu jízdenky dovolit.

Nově si ale bude moci takovou krátkodobou jízdenku pořídit online na svou bankovní kartu coby nosič a pokud bude další zakoupená jízdenka na tu předešlou přímo navazovat, automaticky se sníží její cena. Ke snižování ceny pak bude docházet při každém dalším navazujícím nákupu až do dosažení nejnižší možné ceny. Pokud ale student mezi jízdenkami třeba jen den vynechá, její cena se opět o něco zvýší.

Hlavní novinky