Přejít na hlavní obsah

Stipendia na Erasmus se zvyšují. Přihlaste se do konce září

Některé katedry a fakulty na Muni otevírají další kolo přihlašování na Erasmus na studijní pobyty na jaro 2019.

Stipendia na Erasmus se dělí do tří kategorií na základě životních nákladů cílové země. Se zvýšením stipendií zároveň dochází k přesunu některých zemí v rámci těchto kategorií.

Od začátku tohoto akademického roku se zvedají stipendia na zahraniční studijní pobytystáže po Evropě realizované přes program Erasmus+. Někteří studenti, kteří míří na studijní pobyt, tak získají měsíčně až 50 eur navíc a stážisté až 100 eur.

„Evropská komise se rozhodla zvýšit stipendia, protože na Erasmus nejezdí dost studentů. Zvýšení stipendií ale není zase tak závratné – z dotazníků Evropské komise, které studenti vyplňují po návratu, totiž vyplývá, že přidělené stipendium pokrývá více než dvě třetiny všech jejich výdajů,“ vysvětluje Pavla Zapletal, institucionální koordinátorka programu Erasmus+ na Masarykově univerzitě, a dodává, že stipendium ani nemá pokrývat všechny náklady na zahraniční pobyt. Počítá se s vlastním dofinancováním od studenta.

Změny životních nákladů v některých zemích

Stipendia na Erasmus se dělí do tří kategorií na základě životních nákladů cílové země. Se zvýšením stipendií zároveň dochází k přesunu některých zemí v rámci těchto tří kategorií.

Stipendium do zemí s vyššími životními náklady se zvýšilo z 500 eur na 510 eur měsíčně (13 tisíc korun) a stážistům z 600 eur na 660 eur měsíčně (16 800 korun). Do této kategorie zemí patří například Dánsko, Irsko, Lichtenštejnsko nebo Velká Británie. Nově do této skupiny přibyl i Island a Lucembursko, ale zmizely odsud Francie, Rakousko a Itálie – tyto země se přesunuly do druhé skupiny, což znamená, že tam studenti dostanou nižší stipendia než doposud.

Do druhé skupiny, do takzvaných zemí s průměrnými náklady na život, patří kupříkladu Belgie, Kypr, Německo nebo Španělsko. Ze třetí skupiny se sem přesunula Malta. Do této kategorie také doposud patřilo Slovinsko, Turecko a Chorvatsko, avšak ty jsou nově v poslední skupině. Stipendia na studijní pobyty se v této skupině zemí zvýšila ze 400 eur na 450 eur měsíčně (11 550 korun) a stážisté dostanou místo 500 eur 600 eur měsíčně (15 300 korun).

V poslední skupině se stipendia na studium zvedla z 300 na 330 eur měsíčně (8 400 korun) a u stážistů ze 400 na 480 eur měsíčně (12 200 korun). Do této kategorie spadají například Bulharsko, Estonsko, Maďarsko nebo Polsko.

„Změna ne vždy potěší, protože z vyšší kategorie do nižší se přesouvají i populární destinace jako Rakousko, Francie, Itálie nebo Slovinsko. Ve Francii si ale mohou studenti požádat o vládní stipendium na ubytování, které někdy může dosahovat výše samotného Erasmus stipendia. Studenti mohou využít také fakultní fondy. Více informací studentům poskytnou zahraniční oddělení na fakultách,“ radí Pavla Zapletal.

Kam na Erasmus? Poradí interaktivní mapa

Některé katedry a fakulty momentálně otevírají třetí kolo Erasmu na studijní pobyty na jaro 2019, na které se můžete hlásit do konce září – přesné informace vám sdělí váš oborový koordinátor na katedře nebo fakultní zahraniční oddělení. Na stáže začínající v lednu 2019 se můžete hlásit do 17. listopadu.

Na studijní pobyty přes program Evropské unie Erasmus+ míří přes 70 procent všech studentů Masarykovy univerzity, kteří se během studia rozhodnou jet na studijní pobyt. Seznam zemí a univerzit, na které je možné vyjet nejenom v rámci programu Erasmus+, si můžete projít v interaktivní mapě.

První kolo výběrového řízení probíhá na katedrách nebo na fakultách v průběhu února, během dubna a května mohou fakulty otevřít druhé kolo, třetí kolo se otevírá v září. Přihlášky na takzvaný světový Erasmus se podávají v prosinci nebo v lednu.

Hlavní novinky