Přejít na hlavní obsah

Šifrovačka poodhalí Masarykovo mládí v Brně, procházky kulturu 90. let

Projekt Tři osudové roky přibližuje osobnosti a události spjaté s historií Československa.

Historické osobnosti a místa spjatá s přelomovými okamžiky naší země připomenou v následujících týdnech dvě akce, které připravila Masarykova univerzita v rámci projektu Tři osudové roky. Jde o šifrovací hru spojenou s osobností Tomáše Garrigua Masaryka a o komentované procházky, které zavedou zájemce do 90. let minulého století.

Šifrovací hra Masaryk v Brně už běží a prvního československého prezidenta připomíná trochu netradičně. Zaměřuje se totiž na jeho mládí a studia v Brně. Začíná na rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí, kde si zájemci můžou od pondělí vyzvednout brožurku nutnou k odstartování hry, tu je ale možné si stáhnout také z webové adresy muni.cz/masarykvbrne.

Hráče čeká luštění hádanek a objevování šesti míst spojených s Masarykem. Potřeba je k tomu také dobře nabitý mobilní telefon a ideálně i pár kamarádů do týmu.

Šifrovací hra bude i soutěžní. Jak rychle účastníci trasu projdou, záleží samozřejmě na jejich šikovnosti, nemělo by to ale zabrat o moc víc než dvě hodiny. První tři nejbystřejší a nejrychlejší týmy získají věcné odměny v podobě mikin, triček nebo hrníčků s univerzitním logem. Hra a soutěž potrvá do poloviny listopadu.

Procházky historií 90. let

Kdo má rád historii, ale šifry zrovna moc ne, může využít jinou univerzitní akci. Jde o komentované procházky s odborníky, které odstartují 29. října (kompletní terminář najdete ve facebookové události). Budou se věnovat brněnské kultuře po roce 1989 a jedna mimořádná pak queer komunitě. Vyráží se vždy od rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí.

Dvouhodinová procházka na téma Brněnská kultura po roce 1989 provede účastníky proměnami kulturních institucí od divadel po muzea a připomene jim filmy či hudbu tehdejší doby. Bude se konat celkem šestkrát v období od 29. října do 8. prosince a každá je určena pro maximálně 30 lidí. Zájemci se na jednotlivé termíny mohou registrovat prostřednictvím formuláře.

Ojedinělá procházka, tedy spíše projížďka, se bude konat 6. listopadu. Lidé na ní mohou poznat místa a podniky spjaté s životem gay a lesbické komunity v Brně nejen v 90. letech. Kapacita akce je 50 lidí a půjde o autobusovou exkurzi. I na ni je třeba se registrovat prostřednictvím formuláře.

Obě akce jsou součástí projektu Tři osudové roky podpořeného ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018.

Hlavní novinky