Přejít na hlavní obsah

Erasmus slaví v Česku 20 let. Tři brněnské univerzity chystají narozeninovou oslavu

V úterý 27. listopadu se na Flédě koná Erasmus B-Day Party oslavující dvě dekády vzájemné výměny tisíců studentů napříč Evropou.

Mezinárodní narozeninová oslava začne v úterý 27. listopadu v 18 hodin na Flédě soutěžním pub quizem v angličtině. Od 21 hodin začínají hudební vystoupení kapel.

České univerzity letos oslavují 20 let od svého zapojení do evropského vzdělávacího programu Erasmus. Za tyto dvě dekády vyjelo do zahraničí přes Erasmus jen z Masarykovy univerzity téměř 13 tisíc studentů a další tisíce zahraničních vysokoškoláků přijely studovat na ni. K oslavám, které probíhají po celé republice, se připojují i tři brněnské vysoké školy. Na úterý 27. listopadu připravují velkou narozeninovou oslavu na Flédě.

Brněnské univerzity navázaly za 20 let Erasmu stovky partnerství s univerzitami v Evropě i po celém světě a otevřely výuku cizincům, díky čemuž se změnilo nejenom univerzitní prostředí a jeho kvalita, ale také Brno samotné. Na úplném začátku přijížděla do moravské metropole studovat jen hrstka zahraničních studentů, dneska jsou jich tu každý rok stovky.

"K dvacátým narozeninám Erasmu v Česku a v Brně pořádají tři brněnské univerzity: Muni, Mendelu a VUT, mezinárodní večírek pro české a zahraniční studenty. Touto akcí a setkáním se zahraničními studenty chceme zároveň motivovat české studenty k tomu, aby taky vyjeli na Erasmus,“ říká koordinátor akce Erasmus B-Day Party Jakub Motyčka z Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity.

Kromě mezinárodního večírku vysoké školy připravili také doprovodné akce – ty se odehrávají v prostorách partnera Komerční banky, KB Portu na náměstí Svobody. Například ve čtvrtek 22. listopadu přijede do Brna profesionální skateboardista Maxim Habanec, který bude mluvit o tom, jak se dělá sportovní marketing, i o svém projektu Skate of Mind, díky němuž cestuje po světě se skateboardem a natáčí cestovatelská i sportovní videa.

Samotná mezinárodní narozeninová oslava začne v úterý 27. listopadu v 18 hodin soutěžním pub quizem v angličtině. V průběhu večera si studenti také mohou vyzkoušet cestování pomocí virtuální reality ve VR počítačových hrách. Od 21 hodin pak na pódium nastoupí pop-punková kapela May 24th, na kterou naváže swingová skupina Voilá. Po půlnoci bude hrát elektroswing DJ Papa Django spolu s doprovodným saxofonistou.

Program Evropské unie Erasmus+ vznikl před 31 lety, v roce 1987, Česká republika se do programu zapojila o jedenáct let později. Čeští vysokoškoláci nejčastěji míří na studijní pobyty a stáže do Německa, Francie, Španělska, Velké Británie a Finska. Jen z Masarykovy univerzitě jich na Erasmus pobyty a stáže jezdí každoročně přes tisíc.

Díky zahraničním pobytům se studenti zdokonalují v cizích jazycích a také získávají srovnání, jak se žije, studuje a bádá jinde. Průzkumy navíc ukazují, že zaměstnavatelé na zahraniční zkušenost slyší, takže pro studenty je Erasmus cenným políčkem do životopisu a konkurenční výhodou na trhu práce.

Hlavní novinky