Přejít na hlavní obsah

Nejlepší piškvorkáři se utkají v Brně o titul

Grandfinále turnaje pIšQworky hostí 7. prosince od 8 hodin Fakulta sociální studií MU.

Grandfinále se tradičně koná v atriu Fakulty sociálních studií MU.

Měsíc listopad patřil už po jedenácté pIšQworkám. Ve všech krajích České a Slovenské republiky se utkávali žáci středních škol a druhého stupně škol základních na oblastních a krajských kolech soutěže v piškvorkách. Nejlepších 24 týmů čeká 7. prosince Grandfinále na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, které rozhodne, kdo se stane novým mistrem pIšQworek.

Třináct set čtyřicet devět pětičlenných týmů se v letošním roce zúčastnilo sto tří oblastních turnajů. Postupující se pak utkali na krajském turnaji o místo na Grandfinále, které hostí spolupořadatel soutěže Masarykova univerzita v prostorách fakulty sociálních studií. Začátek soutěže je naplánován na 8 hodin, vítěz by měl být znám během odpoledne.

Na Grandfinále týmy čeká osm kol a utkají se takzvaným švýcarským systémem, který se používá například v šachu, a který je podle organizátorů férovější než klasický systém se základními skupinami a následným play-off. Loňské vítězství obhajuje Gymnázium Joachima Barranda v Berouně.

Soutěž je týmová, v každém kole proti sobě nastoupí dva pětičlenné týmy. Hráči ze soupeřících týmů utvoří dvojice a sehrají proti sobě jednu partii, která se skládá ze dvou duelů. Duel probíhá na čtverečkovaném papíře ve vyznačené oblasti o velikosti 15x15 políček. Časový limit jednoho duelu je při použití šachových hodin osm minut.

Soutěž pořádá spolek Student Cyber Games, jehož členové se snaží naučit studenty hrou novým dovednostem. „Samotný název pIšQworky odkazuje ke třem slovům. Piškvorky, IQ a work. Pomocí piškvorek totiž chceme trénovat a budovat IQ mladých lidí, zároveň cvičit jejich píli. Věříme, že tyto schopnosti jsou důležité a studenti je ve svém životě využijí,“ řekl koordinátor soutěže Martin Bruna.

V první polovině roku pořádá tento spolek i soutěž Prezentiádu, při které se studenti učí prezentačním dovednostem, práci s vizuálem prezentací, nápaditosti, ale také plynulosti projevu a práci v týmu.

Hlavní novinky