Přejít na hlavní obsah

Anketa: Jak stráví zahraniční studenti Vánoce?

Zeptali jsme se čtyř studentů Masarykovy univerzity, kteří nepocházejí z Česka, jak budou prožívat vánoční svátky.

Era Baliu, Ben Hall, Valtteri Damski a Guillem Puig.

Kapr, bramborový salát, cukroví a pohádky. Představu o tom, jak budou vánoční svátky trávit tuzemští studenti, si asi umíme udělat všichni. Co ale ti ze zahraničí? Na jejich plány jsme se zeptali v anketě.

Guillem Puig, Španělsko

Na Vánoce pojedu domů do Girony. Strávím tam celkem dva týdny. Letošní svátky budou od těch předešlých poněkud odlišné, protože kromě typických oslav a rodinné hostiny mě přijedou navštívit i dva kamarádi, které jsem poznal na Erasmu tady v Brně. Hrozně se těším, až jim ukážu Španělsko a naši kulturu, hlavně tradiční vánoční polévku escudella i carn d’olla. Potom s nimi a mými přáteli z domova společně oslavíme příchod nového roku. Máme takový zvyk – až přijde silvestrovská půlnoc, s každým odbitím zvonu spolkneme jednu kuličku hroznového vína.

Valtteri Damski, Finsko

Letos mířím na Vánoce se svou přítelkyní do Finska, odkud pocházím. Během pěti a půl let, co žiju v Brně, jsem je tady strávil jen jednou, a to, když jsem se učil na zkoušku z anatomie. Minulý rok jsme pro změnu zajeli k přítelkyni domů, do Norska. O prázdninách budeme odpočívat, užijeme si finské vánoční jídlo, zajdeme ke kamarádům a navštívíme příbuzné. Doufám, že se nám poštěstí si taky trochu zasportovat. Část volna samozřejmě budeme věnovat i učení, protože v lednu nám pokračují státní zkoušky. Ale koneckonců, to není nic nového. Co jsem začal studovat medicínu, nad knížkami trávím každou zimu.

Era Baliu, Kosovo

Když jsem byla malá, chodívala jsem s rodiči do kostela poblíž našeho bytu a prohlíželi jsme si tam světýlka na kostelní zdi. Vždycky když si na to vzpomenu, zasteskne se mi po domově. V Brně to pravděpodobně bude stejné, protože přes vánoční svátky zůstávám tady. Sejdu se s kamarády, se kterými jsem se zde seznámila, a zajdeme na trhy. Povečeříme kapra a salát, rozdáme si dárky a dáme si svařák. Ten je můj nejoblíbenější. Taky se těším, až se potkám se spolužáky z ostatních zemí a navzájem si představíme naše zvyky a tradice. Určitě tam bude spousta odlišností a zajímavostí. To mě moc zajímá. A až Vánoce skončí, pojedu někam na výlet.

Ben Hall, Austrálie

Na mě čeká babiččin dům nedaleko pláže na Morningtonském poloostrově, velká rodinná sešlost a teploty (snad) kolem třiceti stupňů. V Austrálii totiž Vánoce připadají na polovinu léta. Samozřejmě se bude hodně jíst, pít a rozdáme si dárky. Jednou z mých nejoblíbenějších vánočních aktivit je grilování v místním jachtařském klubu, který stojí přímo na moři. Když potom skončíte s hodováním, můžete skočit rovnou z mola do vody a plavat, dokud slunce nezapadne. Teď zbývá jenom zvládnout ten čtyřiadvacetihodinový let do Melbourne a bude to všechno v pohodě.

Hlavní novinky