Přejít na hlavní obsah

Oceněná diplomka si posvítila na rakouské ozbrojené složky

Absolventka Ekonomicko-správní fakulty MU Iveta Hrušovská bodovala v Ceně Atlas Copco Services.

Jak v organizacích odhalit jejich know-how, čím zajistit jejich další rozvoj a kterými prostředky navzájem propojit pracovníky, kteří danou vědomost potřebují ke své práci? To je jen malý výčet otázek, jež dokáží zodpovědět odborníci na takzvaný management znalostí. Čerstvá absolventka Ekonomicko-správní fakulty MU Iveta Hrušovská si s tímto širokým tématem „pohrála“ ve své diplomové práci a vydařilo se jí to natolik, že získala druhé místo v Ceně Atlas Copco Services.

Znalostní management se rozhodla zkoumat na velmi zajímavém subjektu – rakouských ozbrojených složkách. „Už během studia jsem si zapsala předmět, který se rozvojem managementu znalostí zabýval. Vedla ho doktorka Eva Gatarik. Když se tedy v seznamu nabízených témat diplomových prací objevilo i to zaměřené na implikace pro znalostní management ve vybrané organizaci, neváhala jsem,“ vysvětluje Hrušovská, jak nápad vznikl.

„Získala si mě především možnost setkat se s odborníky, kteří se ve zkoumané oblasti pohybují již dlouhou dobu a zaznamenali během své profesní kariéry řadu úspěchů,“ vysvětluje absolventka, která tak odcestovala do Vídně na tamní ministerstvo obrany a sportu.

Kromě neotřelého a lákavého tématu ji při tvorbě diplomky motivovala i jazyková výzva. „Na komunikaci v cizí řeči jsem byla moc zvědavá. Celý svůj výzkum, včetně polostrukturovaných rozhovorů, jsem vedla v angličtině. Bavila jsem se například s jejich odborníkem na vytváření dlouhodobých plánů prostřednictvím scénářů,“ vzpomíná Hrušovská.

Za úspěchem stojí spolupráce s vedoucí

Pak jí do e-mailu přistála zpráva o soutěži Cena Atlas Copco Service, která oceňuje inovativní a zajímavě zaměřené diplomové práce týkající se ekonomie a podnikání. „Jedinou podmínkou účasti bylo, abych měla práci úspěšně obhájenou a aby nebyla starší než tři roky. Oba tyto požadavky jsem splňovala,“ vysvětluje.

Podle jejích slov stojí za úspěchem také výborná spolupráce s vedoucí Eva Gatarik. „Nemohu si na nic stěžovat. Vždy si na mě udělala čas a během celého zpracování mi udílela cenné připomínky a rady. Ve většině případů jsem se přiklonila k možnosti, kterou mi navrhla. Pokud jsem tak neučinila, nepředstavovalo to žádný problém. Vždy jsme po domluvě našly společné řešení,“ pochvaluje si Hrušovská.

A jaká byla odměna? „Za druhé místo jsem obdržela peněžní výhru pět tisíc korun a diplom. Pro mě osobně je odměnou radost a jakýsi pocit zadostiučinění, že jsem práci nepsala jen do šuplíku, ale že ji někdo opravdu četl. Tomu jsem v průběhu psaní sama nevěřila,“ směje se absolventka.

Hlavní novinky