Přejít na hlavní obsah

V Portugalsku slaví promoce celé město

Změní vás to, i když přesně nevíte v čem, říká Matej Nosek z Fakulty sportovních studií MU o zahraničním pobytu.

Na Erasmu se Matej začal učit surfovat, což bylo náročnější, než sám čekal.

Roční studijní pobyt v Portugalsku nezačínal pro Mateje Noseka úplně šťastně: cestou na letiště mu ve vlaku ukradli třicetikilový kufr, takže do Portugalska odlétal jenom s příručním zavazadlem, kde měl notebook, kraťasy a žabky.

První týden v Coimbře tak Matej, magisterský student Fakulty sportovních studií MU, neprozkoumával zákoutí nového města, ale chodil po nákupních centrech a dokupoval si všechno, co měl v ukradeném kufru. Nakonec to ale byla jediná negativní věc, která se mu za celý rok na Erasmu stala.

„Dokonce jsem ani neměl problém se zdlouhavou administrativou, která je pro Portugalce a jejich lážo plážo styl typická. Vždycky jsem měl štěstí a všechno trvalo maximálně dva týdny – studenti z jiných fakult to měli horší, čekali i měsíc na jeden podpis. Naše studijní bylo ale výborné, pracovaly tam skvělé koordinátorky, vždycky jsem si za nimi chodil pokecat,“ směje se student.

Matej si každý semestr zapsal až šest předmětů. Některé byly jenom pro portugalské studenty, takže spolu se zahraničními studenty chodil na zkrácený výklad v angličtině vždycky hodinu před přednáškou.

„Nejzajímavější předmět byl ale ten, kde nás učili, jak pracovat s handicapovanými sportovci. Bylo to hodně praktické, hráli jsme například basketbal pro vozíčkáře. Také jsme si ale vyzkoušeli, jak handicapovaným upravovat životosprávu nebo jak pro ně sestavovat tréninky. V jiném předmětu jsme zase jako výstup měli zorganizovat sportovní den pro zahraniční studenty,“ líčí Matej.

V Portugalsku se začal učit surfovat, což bylo náročnější, než sám čekal. Postavit se na prkně a udržet se aspoň pár vteřin ve stoje mu trvalo několik lekcí. Spolu se studenty z nejrůznějších fakult a zemí dal Matej také dohromady fotbalový tým, se kterým se přihlásili do portugalské amatérské ligy a téměř ji vyhráli, nebýt toho, že poslední zápasy se konaly v červenci, kdy už všichni zahraniční studenti byli zpátky ve svých zemích.

Co člověku z Portugalska rozhodně zůstane v paměti, je způsob, jakým oslavují konec studia – čerství absolventi vždy v květnu pořádají týdenní festival Quiema das Fitas a celá univerzita má prázdniny. „Po oficiální promoci městem projíždí obrovský průvod s desítkami alegorických vozů, které jsou až po vrch naskládané alkoholem. Oslavuje se celý týden, od rána do večera, a zapojuje se celé město. Celý týden se konají nejrůznější koncerty a na náměstí se sborově zpívají tradiční písničky. Byl to nezapomenutelný týden,“ směje se student, který toho během týdenního festivalu moc nenaspal.

Portugalsko student procestoval od severu na jih a podíval se i do několika španělských měst. Kromě toho se na otočku podíval také do Německa a Holandska na turnaj v headisu – hlavičkované na pingpongovém stolu. Tomuto sportu se Matej věnuje už víc než dva roky. Byl prvním Slovákem, který se oficiálně zúčastnil headisového turnaje a jeho největším úspěchem je šesté místo na loňském mistrovství Evropy.

Z Erasmu se Matej vrátil v červenci a od té doby je v jednom kole: dopisuje diplomku a pendluje mezi Brnem a slovenským Martinem, kde pracuje na půl úvazku jako manažer ve sportovním klubu MŠK Fomat Martin, který má patnáct mládežnických týmů.

„Byl to tvrdý návrat do reality. I po půl roce je mi pořád smutno, ale stále jsem v kontaktu s ostatními zahraničními studenty, píšeme si co týden. Ten rok v zahraničí se nedá popsat. Změní vás to, i když přesně nevíte v čem.“

Hlavní novinky