Přejít na hlavní obsah

To nejlepší z íránského filmu uvede kino Scala a Art

Filmový festival Iránci se v Brně odehraje od 22. do 23. ledna.

„Víme, že svět se mění. O tom není pochyb. To, za co se dnes bijeme, možná zavrhnou ti, kteří zítra přijdou po nás. Ale jedno je jisté. Některé filmy s námi zůstanou.“ Takové je motto festivalu iránského filmu pod názvem Iránci, který se ve dnech 22. ledna a 23. ledna odehraje v Univerzitním kině Scala a v Kině Art.

V brněnských kinech mohou fanoušci kinematografie prostřednictvím této akce zhlédnout nové snímky pocházející z jedné z nejoceňovanějších filmových kultur současnosti. Festival přináší pestrou nabídku celovečerních filmů i výběr výrazných krátkých filmů.  

V hlavní programové sekci kina Scala budou uvedeny tyto celovečerní filmy:

Titulním snímkem přehlídky je film Prase. Když se nechvalně známý sériový vrah rozhodne pozabíjet nejlepší íránské filmaře, režiséra zařazeného na černou listinu zdrtí zjištění, že o něj vrah zájem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, nejkontroverznější postavy íránského filmového světa, byl uveden v hlavní soutěžní sekci na Berlinale.

Bez data, bez podpisu: Spořádaného forenzního lékaře se zmocní posedlost, když si začne myslet, že možná způsobil smrt dítěte. Režisér Vahid Jalilvand se tímto celosvětově úspěšným filmem spolehlivě zařadil mezi nejzajímavější osobnosti íránského filmu.

Tři tváře je film zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Snímek byl uveden v hlavní soutěži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za nejlepší scénář. Ten diváky bere na zábavný výlet po tradičním íránském venkově – ve stopách dívky, která se rozhodla spáchat sebevraždu.

Drezúra: Když se mladá rebelka dopustí s partou kamarádů jen tak pro zábavu loupeže, zabředne do mnohem větších potíží, než očekávala. Toto výrazné, alegorické a znepokojivé drama proniká hluboko do nepřehledného a frustrujícího světa dospívající íránské mládeže.

Hlavní novinky