Přejít na hlavní obsah

Nastartujte kariéru už při studiu

Na většině oborů vás povinná praxe nemine a se získáváním pracovních zkušeností pomůže i univerzitní kariérní portál JobCheckIN.

Možná, že o svém vytouženém povolání sníte už odmalička. Možná, že ho stále ještě hledáte. Ať už se budete jednou hlásit na jakoukoliv pozici, platí, že zaměstnavatelé dávají šanci zpravidla těm, kteří za sebou mají nějaké pracovní zkušenosti. Kde je nasbírat? Příležitostí v Brně je spousta a Masarykova univerzita vám je pomůže využít.

Ideálním scénářem je, když se vám podaří prokázat své vědomosti už během působení na škole. Proto stále častěji zařazují katedry jednotlivých fakult do studijních oborů odborné praxe, kterými podmiňují úspěšné ukončení studia. Například studenti archeologie tak po několik týdnů bádají v jihomoravských archeologických lokalitách.

Budoucí novináři zase píší pro zpravodajské redakce po celé republice. „Dostala jsem možnost uplatnit znalosti, které jsem se ve škole naučila. Vyzkoušela jsem si běžnou redaktorskou práci a rozšířila síť kontaktů,“ popisuje svou tříměsíční stáž Lada Součková, která studovala mediální studia a žurnalistiku.

Sbírejte zkušenosti, kde se dá

Kdo se chystá studovat právo, má jedinečnou příležitost využít bohaté právnické prostředí, které Brno nabízí – sídlí tu jak Ústavní, tak oba nejvyšší soudy. Nastávající ekonomové ocení platformu TopSeC, kde potkají experty z mezinárodních firem. Zapracují tam na svých měkkých dovednostech, které při pozdějším hledání práce stoprocentně využijí.

K učitelské praxi se studenti dostanou už začátcích bakalářského studia.

Povinnou praxi splnila i studentka sociální pedagogiky a poradenství Nikola Mytysková. „Docházela jsem do jedné brněnské školky, kde uplatňují vzdělávací principy Montessori. S dětmi jsme si hráli, chodili na procházky, používali jsme speciální učební pomůcky. Díky praxi jsem si ujasnila, kam bych ve svém pracovním životě chtěla dál směřovat,“ popisuje.

Výhody za trochu nepohodlí určitě stojí

Počítejte s tím, že některé studijní programy vyžadují, aby studenti na praxi docházeli přes léto, což by leckomu mohlo dělat problémy. Výhody, které za to získáte, však tuto drobnou nepříjemnost významně převyšují. Nejenže prakticky využijete to, co se dozvíte ve škole, ale především získáte do životopisu záznam, který každý náborář ocení.

Rýč v ruce nemusí nutně znamenat práci na stavbě. Můžete s ním třeba odhalovat raně středověké památky na známém nalezišti na Pohansku u Břeclavi.

Podobně to vidí i budoucí advokát Lukáš Pavlík. „Ochota trávit v advokátní kanceláři dlouhé hodiny je nesmírně důležitá. Pravidelná docházka mi umožňuje účastnit se těch nejzajímavějších jednání a dozvědět se často i věci, o kterých se na přednáškách nemluví,“ míní.

Odborné praxe bývají ovšem často neplacené. Těm, kteří potřebují během studia získat přivýdělek, tak přijdou vhod i běžné brigády, které se v Brně také snadno seženou, třeba jako barista v kavárně nebo obsluha ve fastfoodu.

Bez zkušenosti v nějakém médiu studium žurnalistiky ani nejde dokončit.


A co po státnicích?

Povinná praxe v sobě skrývá další přednost. Často se totiž stává, že instituce, kde během stáže studenti působí, nabízí další spolupráci. Potvrzuje to i Lada. „Po skončení novinářské praxe jsem dostala možnost s redakcí trvale spolupracovat a své znalosti tak nadále rozšiřovat,“ říká. Obdobně to měl i Lukáš. „Po zkušební lhůtě mi kancelář nabídla smlouvu na dobu neurčitou. Baví mě, že mohu i nadále dělat užitečnou práci s hmatatelným výsledkem,“ říká.

Portál JobCheckIN

Studentům i čerstvým absolventům pomáhá také portál JobCheckIN. Jde o unikátní kariérní portál Masarykovy univerzity, který propojuje její studenty s více než stovkou zaměstnavatelů napříč obory. Po vyplnění profilu chodí uživateli automaticky do e-mailu relevantní pracovní nabídky od brigád přes stáže až po pozice na plný úvazek. Zkušenosti tak můžeš nabírat od prvních ročníků až po první práci po absolutoriu.

Hlavní novinky