Přejít na hlavní obsah

6 důvodů, proč si Brno zamilujete

Proč studovat v moravské metropoli? Spolu se zázemím MUNI je tu všechno, co si může vysokoškolák přát.

Před několika lety vyřkl jeden brněnský sociolog památnou větu o tom, že Brno je jediný vtip, ve kterém se dá bydlet. Internetový mem vzal ale rychle za své. Město je dnes fenoménem, o kterém píšou i zahraniční deníky jako The New York Times coby místu, kde prostě chcete žít. A týká se nejen studentských let, i když o těch bude řeč především. 

Protože je studentské

V Brně je hned několik univerzit, jejichž studenty den co den uvidíte v ulicích, v kinech, v hospodách a v parcích. Město si bez nich dnes už ani nedokážeme představit. Stačí se projít od vlakového nádraží přes náměstí Svobody po Českou (což je v podstatě celé centrum a 15 minut svižné chůze) a město na vás dýchne specifickou přátelskou atmosférou, která si vás okamžitě získá. Do Brna se navíc v poslední době stahuje i spousta cizinců, kteří tu pracují nebo studují a město díky nim získává kosmopolitní ráz.

Jedinečná atmosféra Jakubského náměstí v centru Brna.

Všude je tu blízko

Poslední obydlená zatáčka před Vídní, praví jeden klasický vtip o Brnu. Dokonce i v anketě o název nového nádraží se objevily humorné varianty jako Vídeň-sever. Faktem je, že poloha Brna je velice výhodná pro příjezd nebo výlet kamkoliv, ať už je to zmiňovaná Vídeň, Praha, do níž se dá dostat za dvě a půl hodiny vlakem, Bratislava nebo Ostrava. A na rozdíl od hlavního města se navíc z Brna i celkem rychle dostaneš ven, třeba jen na krátký výlet do přírody.

Je městem podnikavců

Brno přeje mladým a progresivním firmám. Pochází odtud ve světě hojně užívaný nástroj pro tvorbu webů Webnode nebo světoznámá firma pro vyhledávání letenek Kiwi. Spousta mladých podnikatelů se sdružuje v Jihomoravském inovačním centru nebo v Impact Hubu. Sídlí zde mezinárodní giganti jako AT&T, Red Hat nebo IBM. I proto se v souvislosti s Brnem občas mluví jako o novém Silicon Valley. Přes všechen ten kreativní humbuk si ale Brno stále zachovává nezaměnitelnou pohodovou atmosféru.

V Brně je všude kousek a kamarády potkáte na každém rohu.

Dobré jídlo je na každém rohu

Už nějakou dobu se o Brně říká, že prožívá gastronomický boom. Podniky typu Koishi, Ebisu nebo Morgal vám naservírují špičková jídla z celého světa. Není ale problém se dobře najíst i za rozumnou cenu, třeba ve veganském Vegalite, středomořském Pilátu, italském bistru La Speranza, českém Lokálu U Caipla nebo prostě v menze (doporučujeme Veggie Bar na Moravském náměstí). A pokud si rádi vaříte sami, dají se v Brně koupit kvalitní potraviny u trhovců na Zelňáku, v kryté tržnici tamtéž nebo maso v Mikrofarmě vedle Univerzitního kina Scala.

A dobré pití ještě častěji

Ať už jste fanouškem kávy, vína nebo piva, v Brně si vždycky najdete to své a v hojné míře. Koncentrace kaváren je tu největší v Česku a kvalita kávy je také ta nejlepší. Kavárny jako Podnik, Mymika nebo V Melounovém cukru jsou vyhlášené. Kvalitní víno dostanete prakticky všude, protože jste přece v Jihomoravském kraji. Na výborná a dobře ošetřená svrchně i spodně kvašená piva můžete zajít do Ochutnávkové pivnice, pivnice Na Stojáka nebo Craftbeer bottle shopu & baru ve výše zmíněné tržnici. Na drink samozřejmě do cenami ověnčeného Baru, který neexistuje, Super Panda Circusu či Spiritu. A pokud se vám protáhne večer, nezbude vám pravděpodobně nic jiného, než zabrousit do kultovních brněnských podniků Poslední Leč, Desert, Skleněná louka nebo Blues bar Traubka.

Brno je pověstné spoustou kvalitních kaváren.

O kulturní akce budete zakopávat

Jen málokde můžou studenti říct, že mají svoje vlastní kino a ještě se podílejí na jeho chodu. Ano, MUNI má Scalu, největší jednosálové kino široko daleko. Do toho je tu Moravská galerie, která sestává z několika budov napěchovaných expozicemi současného i historického umění, do divadla můžete zajít jak na velké činohry do Městského divadla Brno nebo do národního, tak na experimentálnější a angažovanější počiny do Buranteatru nebo HaDivadla. Na studentské koncerty se zase hodí zajít do Kabinetu múz a na legendární Flédu, často ale potkáte i pouliční koncert na ulici či náměstí. Zkrátka paráda.

Hlavní novinky