Přejít na hlavní obsah
Měla jsem v létě praxi na ortodoncii, která se zabývá využíváním fixních či snímacích rovnátek, a hrozně mě to bavilo. Mám ráda komunikaci s dětmi, dokonce jsem si sama nechala nasadit rovnátka, směje se Karolína.

Týden studentky: Ráno smažím koblihy, odpoledne se učím vrtat zuby

Jak vypadá týden v životě studentky zubního lékařství Karolíny Svobodové? Vedle studia se točí i kolem pečení a smažení.

Karolína Svobodová je už téměř vystudovanou zubařkou, láká ji specializace v ortodoncii. Kromě docházení na blokovou výuku brigádničí ve dvou kavárnách a hraje ve folklórním souboru Javorník. Oddych i vzpruhu pak hledá na lekcích jógy.

Studentka zubního lékařství už od třetího ročníku absolvuje předměty formou blokové výuky v týdenních nebo dvoutýdenních intervalech. Tím pádem nemá už klasický rozvrh, ale na přednášky, které jsou většinou spojeny s praxí, dochází zpravidla každý den v týdnu odpoledne.

„V podzimním semestru jsem měla dva týdny praxe na protetickém oddělení, týden jsem strávila ponořená do endodoncie a konzervačního zubního lékařství, pak týden na ortodoncii nebo týden na zubní chirurgii,“ vyjmenovává studentka. Přiznává přitom, že svou účast už dost řídí podle toho, co ji zajímá a čemu by se chtěla v budoucnu věnovat.

„Měla jsem v létě praxi na ortodoncii, která se zabývá využíváním fixních či snímacích rovnátek, a hrozně mě to bavilo. Mám ráda komunikaci s dětmi, dokonce jsem si sama nechala nasadit rovnátka, i když jsem je nijak zvlášť nepotřebovala,“ směje se Karolína. Ortodoncii by se chtěla v budoucnu věnovat, vede k tomu ale ještě dlouhá cesta.

U státnic ošetření zubních kanálků

Karolína je v pátém ročníku a v právě ukončeném zkouškovém období už absolvovala první praktickou část státnic. V nadcházejícím posledním semestru ji ještě čeká předstátnicová praxe, další dvě praktické a tři teoretické státnice.

„Praktické státnice probíhají vždy s konkrétním pacientem, jehož stav musíme nejprve analyzovat, navrhnout jeho léčbu, zkonzultovat to s lékařem a pak provést daný zákrok. U státnice z konzervačního lékařství jsem si tak místo vyvrtání kazu a udělání výplně ošetřila tři kořenové kanálky, protože kaz byl moc hluboký,“ líčí budoucí zubařka.

Praktické státnice probíhají vždy s konkrétním pacientem, jehož stav musíme nejprve analyzovat, navrhnout jeho léčbu, zkonzultovat to s lékařem a pak provést daný zákrok, líčí Karolina.

Jakmile studium v létě ukončí, čeká ji minimálně půl roku práce jako praktické zubní lékařky, teprve pak se může přihlásit na ortodontické oddělení do Fakultní nemocnice u sv. Anny. Pokud projde náročným výběrovým řízením, čeká ji tří- až čtyřletá cesta k získání atestace. „Je to těžce výběrový obor, ale chci se mu věnovat,“ říká zapáleně Karolína.

V posledních semestrech strávila dost času přejížděním mezi nemocnicí v Bohunicích a u svaté Anny. Dostala se i na sál k velkým operacím, u kterých studenti buď přímo asistují lékařům, nebo aspoň mají možnost dívat se jim pod ruce. Trénink vrtání zubů a jejich ošetřování probíhá jak na takzvaných fantomech, tak přímo na pacientech, které si studenti musejí sami sehnat.

Za odměnu po zkouškách nebo po náročné praxi začala Karolína s přáteli chodit do kavárny Kafe & Kobliha.

Ze zákaznice brigádnice

Za odměnu po zkouškách nebo po náročné praxi začala Karolína s přáteli chodit do kavárny Kafe & Kobliha nedaleko nemocnice u sv. Anny. „Mám ráda sladké a začala jsem být docela častý zákazník. Pak mi jednou nabídli, jestli bych u nich nechtěla brigádničit, a já souhlasila. Od té doby se tam starám o smažení koblih, přípravu náplní a vše okolo toho,“ vysvětluje Karolína.

Každý měsíc má kavárna v menu novou paletu koblih s roztodivnými příchutěmi a zdobením, Karolína tam na jedné směně stráví třeba šest hodin a připraví zhruba 100 koblih. Pečení se potom věnuje i v kavárně Punkt v Bayerově ulici, kam dochází péct dorty.

Pevným bodem v týdenním rozvrhu je pro Karolínu čtvrteční zkouška folklórního souboru Javorník. Karolína v něm hraje na housle.

„Záleží úplně na mně, kolik času tam strávím, většinou si to nakombinuju tak, abych i s Koblihou měla tři směny týdně. V Punktu většinou strávím pět hodin a napeču čtyři dorty. Jednak peču evergreeny, které se opakují, ale hlavně ráda experimentuju a vymýšlím nové kombinace chutí,“ svěřuje se studentka.

Pevným bodem v týdenním rozvrhu je pro Karolínu čtvrteční zkouška folklórního souboru Javorník. Hraje v něm na housle a to, co během zkoušek natrénují, pak v krojích s přáteli hrají na různých svatbách, folklórních festivalech, hodech nebo na vinobraních. Čtyřikrát týdně pak Karolína, většinou rovnou z brigády, dojíždí do Happy yoga studia na Mendlovo náměstí, kde se hodinu a čtvrt věnuje silovému cvičení jógy.

„Miluju pohyb a taky si vždycky najdu čas na přátele. Teď v zimě vyrážíme společně často na běžky nebo na svah, samozřejmě ale zajdeme sem tam i na pivo,“ usmívá se Karolína.

Hlavní novinky