Přejít na hlavní obsah

Medička stínovala ministra zdravotnictví

Studentka Lékařské fakulty MU Ivana Havelková strávila dva týdny na náročné stáži u ministra Adama Vojtěcha.

Díky programu motivačních stáží se Ivana Havelková na dva týdny vydala do Prahy, kde se stala stínem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Vlevo ještě druhý "stín" záchranář Zdeněk z Liberce.

Ivana právě dokončuje šestý ročník svého studia medicíny na Masarykově univerzitě, na přelomu února a března se jí navíc podařilo získat ojedinělou zkušenost. Díky programu motivačních stáží, který organizuje kancelář europoslankyně Martiny Dlabajové, se na dva týdny vydala do Prahy, kde se stala stínem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

„Ke stáži jsem se musela probojovat přes tříkolové výběrové řízení. Znamenalo to nejprve poslat motivační dopis, pak natočit minutovou videovizitku a nakonec absolvovat pohovor na samotném ministerstvu,“ vysvětluje studentka s tím, že musela ukázat, kam kariérně směřuje a v čem jí bude stáž užitečná.

Ve výběrovém řízení uspěla spolu se zdravotním bratrem a záchranářem Zdeňkem z Liberce, ministr tak měl po svém boku jak zástupce lékařské profese, tak té nelékařské. Samotná stáž pak byla pro oba stejná, a tedy stejně náročná.

„Už při pohovoru nás upozorňovali, že pokud nejsme schopni pracovat od rána do večera, nemáme to ani zkoušet. A je pravda, že program pana ministra začínal většinou okolo šesté ranní a končil okolo desáté večer. Většinou jsme navíc dobíhali jeho vlající plášť, má totiž úctyhodné tempo,“ vzpomíná Ivana.

Dva týdny se účastnila téměř veškerého ministrova programu, byla součástí jeho schůzek, porad a zasedání expertních skupin. Účastnila se také výjezdních zasedání a podívala se tak třeba do severních Čech. Výjimkou nebylo třeba patnáct schůzek denně. Jedinou mezeru v programu představovaly přísně důvěrné schůzky, kam se Ivana se Zdeňkem nedostali. Například při zasedání vlády nebo poslaneckého klubu tak stážisté využívali vzácné přestávky a vyrazili třeba na oběd, aby si aspoň na chvilku vydechli.

Náročnost celého programu ještě umocnil fakt, že se Ivana musela připravovat na blížící se státnice z gynekologie. Když se tak v deset večer dostala na hotel, začala se učit. Někdy po půlnoci šla spát a druhý den o půl šesté ráno už zase z hotelu vyrážela na ministerstvo zdravotnictví.

Diskuze o problémech zdravotnictví

Na stínování si Ivana pochvaluje to, že jí ministr naslouchal. „Před schůzkami jsme často probírali témata, bavili se o tom, kam daná problematika směřuje a jaký je aktuální postoj ministerstva. Ministra pak vždy zajímal náš názor a pohled na věc. Hodně jsme takhle diskutovali o tématech, která v současnosti české zdravotnictví nejvíce pálí a která zajímají i mě jakožto brzkou absolventku medicíny,“ popisuje Ivana.

Takovým případem je podle ní třeba primární péče. Ta by měla fungovat tak, že nemocný člověk nejprve zamíří za svým praktikem a ten ho pak pošle v případě potřeby za specialistou. U dětí to tak podle Ivany funguje, v případě dospělých ale nikoliv. Ivana by se ráda zasadila o reformu, jako jednu ze svých priorit ji má i ministr Vojtěch.

Během intenzivních dvou týdnů se studentka potkala se spoustou lidí z oboru zdravotnictví a získané kontakty už dokonce stihla využít. U jednoho z lékařů si podala žádost o zaměstnání. Po dokončení studia by se ráda dostala na pediatrické oddělení a začala pracovat na získání atestace v tomto oboru. Zároveň ji ale zajímá téma vzdělávání mladých lékařů a chce se věnovat i jemu.

„Při stáži jsem zjistila, jak to v našem zdravotnictví reálně funguje, vím už třeba, že na jeho podobu mají velký vliv profesní organizace. Chci se v nich začít angažovat a pokusit se tak věci měnit. Také jsem získala trochu širší rozhled, přeci jen při studiu medicíny se člověk nemá čas zajímat o společenské dění a často ani nemá chuť sledovat zprávy,“ vysvětluje studentka.

Zajímavá by jí přišla i práce na ministerstvu, ví ale, že by to znamenalo oddálení nástupu do vlastní ordinace, takže to spíše neplánuje. Na konci dubna se opět vydá do Prahy, proběhne tam totiž velké setkání všech stážistů a jejich mentorů.

Hlavní novinky