Přejít na hlavní obsah

Erasmus v Norsku se prodraží, ale stojí to za to

Vít Blažek strávil semestr na University of South-Eastern Norway. Norsko ho okouzlilo nejenom svou přírodou, ale místní mentalitou.

Nadšený nebyl Vít Blažek jenom ze školy. Jako zapálený fotograf si užil i norskou přírodu.

Ještě dva dny před tím, než odjížděl na studijní pobyt do Norska, nevěděl, kde bude bydlet. I tak se ale Vít Blažek, student hospodářské politiky, nenechal odradit a na semestrální pobyt na University of South-Eastern Norway přece jen odjel.

A rozhodně toho nelitoval – Norsko studenta okouzlilo nejenom svou přírodou, ale také mentalitou. „Fascinovalo mě, že Norové nezamykají auta ani své domy. Ještě víc jsem nechápal, když jsme na výletech po horách přišli do chaty, kde nikdo nebyl, jen kasička s poznámkou, ať tam vhodíme peníze za přespání. A nocležníci opravdu poctivě házeli peníze do pokladničky a nikoho ani nenapadlo ji ukradnout. To si v Česku neumím moc představit,“ popisuje student ekonomicko-správní fakulty.

Paradoxně byl ale ve škole překvapený u závěrečných zkoušek, které měly velmi přísná pravidla: nesměl na nich být jejich vyučující, ale cizí dozor. „Taky jsme nemohli mít dlouhé rukávy, hodinky ani láhev s pitím. A psali jsme na třívrstvý propisovací papír – jedna kopie byla pro mě, druhá pro vyučujícího, třetí se archivovala. Ta nedůvěra ve studenty mě zarážela,“ přiznává.

Jinak byl Vít s norskou univerzitou velmi spokojený a přednášky a semináře poctivě navštěvoval, i když už dávno dosáhl potřebného počtu bodů – do školy totiž chodil především kvůli skvělým učitelům, kteří měli mnohaleté zkušenosti z praxe.

Třeba jejich vyučující na business to business marketing pracoval dvacet let jako marketingový ředitel místní technologické společnosti, vyučující na project management zase několik let působil u Lékařů bez hranic.

„Je skvělé chodit na přednášky a poslouchat vyučující, kteří opravdu ví, o čem mluví, protože to zažili a mají s tím zkušenosti, a ne proto, že o tom četli v knížkách,“ chválí student, který v současnosti dopisuje diplomovou práci a pracuje v reklamní agentuře Roberta Němce.

V jednom předmětu měl Vít dokonce možnost dobrovolně se zapojit do organizace veletrhu pracovních příležitostí, kde se setkávají studenti univerzity s firmami. Celou událost organizovali právě vysokoškoláci a příprava akce, na kterou dorazilo několik stovek lidí, jim zabrala přes tři měsíce. Vít měl na starosti převážně propagaci a shánění sponzorů.

Nadšený ale nebyl jenom ze školy. Jako zapálený fotograf si užil i norskou přírodu a z Kongsbergu, téměř třicetitisícového města ležícího asi hodinu od Osla, cestoval po okolí, co to jen šlo. Dokonce se podíval na týden na Lofoty, kde se mu podařilo vidět i polární záři.

Jediná věc, která Vítovi na Norsku vadila, byla finanční náročnost pobytu – Norsko totiž patří mezi nejdražší země Evropy a 500eurové měsíční stipendium sotva pokrylo ubytování, které mu nakonec pomohla zařídit univerzita.

„Pro Čechy je Norsko hrozně drahá země – jenom jednorázový lístek na městskou dopravu stojí tolik, co doma měsíční studentská šalinkarta. I přesto jsem ale hrozně rád, že jsem mohl v Norsku strávit semestr, určitě se tam musím vrátit, na krásnějším místě jsem ještě nebyl,“ plánuje Vít.

Hlavní novinky