Přejít na hlavní obsah
Předávání ceny Zlatý mamut se stylově odehrálo v brněnské Anthroposu, kde je replika mamuta v životní velikosti. Tým Jana Havelky uspěl ve studentské kategorii.

Za vedení pravěké osady získal student Zlatého mamuta

Víkendy se dají trávit různě. Mladý archeolog Jan Havelka je věnuje osadě Křivolík. Teď ho za to ocenila odborná komunita.

Jan Havelka se při studiu archeologie na Filozofické fakultě MU věnuje i její popularizaci. Za rozvoj pravěké osady Křivolík a organizaci programu pro veřejnost získal v dubnu ocenění Zlatý mamut.

V osmnácti letech se ve Skautu poprvé podíval do pravěké osady Křivolík u České Třebové. Archeoskanzen s replikami pravěkých budov se mu tak zalíbil, že se do něj začal vracet pravidelně, i když programová činnost v zalesněném údolí tou dobou spíše skomírala. Po několika letech se rozhodl zasadit o její obnovu a sklízí úspěch.

„Exkurze pro školy běží kontinuálně celou dobu od chvíle, kdy jsem do osady přišel, ale úplně vymizel program pro starší zájemce. Rozhodl jsem se ho obnovit a začal jsem zvát nejrůznější aktivní mladé lidi na tematické víkendovky,“ popisuje čtyřiadvacetiletý Honza.

V osadě ožívá historie

Víkendovky v osadě Křivolík sestávají z pomocných prací na budování samotné osady a z popularizačního programu. Lidé se tak netradiční formou učí o pravěku nebo ho spíš sami tak trochu zažívají. Ne náhodou se tomuto směru propagace historie říká „Living History“. Lidé mohou v osadě vidět třeba sídlo dávných zemědělců či tábořiště lovců, vyzkouší si celou řadu činností, které prováděl pravěký člověk, včetně práce s autentickými nástroji.

„Kromě programu pro exkurze nebo víkendovky je na osadě neustále spousta práce, její budování a udržování je v podstatě nikdy nekončící proces. Naštěstí na to nejsem sám, máme komunitu skvělých lidí,“ přiznává Jan.

Spolu se svými kolegy a kamarády přihlásil projekt osady Křivolík do soutěže Zlatý mamut, kterou společně vyhlašuje Archeologický ústav Akademie věd ČR, Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU. Soutěž oceňuje nejpřínosnější aktivity v oblasti popularizace archeologie a Janův tým v ní zvítězil ve studentské kategorii.

„Skupina lidí, kteří se angažují v oblasti Living History, je poměrně malá, takže se osobně znám se všemi, kteří vyhráli v ostatních kategoriích. Největší radost tak mám z toho, že vlastně zvítězila celá naše komunita, která tím prokázala, že má lidem co nabídnout a že to děláme dobře,“ usmívá se student.

Průzkumy bez kopání

V rámci svého magisterského studia se ale zaměřuje na něco trochu odlišného – oblastí jeho zájmu je středověk, hlavně se zabývá terénní prospekcí. Zkoumá zemský povrch a to, co je pod ním, aniž by musel kopnout do země. Používá k tomu geofyzikální metody, nejčastěji pracuje třeba s magnetometrem.

„Magnetometr mi umožňuje měřit anomálie v magnetických vlnách a díky tomu si udělat obrázek o tom, co se nachází pod zemí. Někdy si takto potřebujeme udělat přehled o terénu a vůbec nekopat, jindy se tato metoda používá k přípravě místa před záchranným výzkumem,“ vysvětluje Jan.

Své odborné znalosti uplatňuje také jako terénní technik v rámci projektu, který vedou jeho vyučující v ústavu archeologie a muzeologie. Tým zkoumá terénní relikty v zalesněné krajině v jižních Čechách. V praxi to znamená výzkumné výpravy, jejichž cílem je objevit pozůstatky historických staveb a zdokumentovat je.

Vědci se také snaží vytvořit návod pro lesníky, jak taková historicky cenná místa poznat a jak se k nim chovat, aby nedošlo k nenávratným újmám. Projekt bude trvat ještě několik let, takže se Janův tým do jižních Čech podívá ještě mnohokrát.

Jan se plánuje věnovat vědecké práci i dál, rád by pokračoval ve studiu na doktorátu. Stejně tak ale nehodlá skončit s prací pro osadu Křivolík, je to jeho oblíbená náplň volného času. Ocenění v soutěži Zlatý mamut navíc znamená důležitou motivaci v dalším snažení.

Hlavní novinky