Přejít na hlavní obsah

Tipy pro prváky: Když se řekne Masarykova univerzita

Jak vlastně funguje univerzita, co všechno dělá a co byste měli pro začátek vědět o té Masarykově?

Je to už dávno, co platilo, že když člověk přišel na univerzitu, byla to jedna budova, v níž získal poznatky z filozofie i z přírodních věd. Dnes mají univerzity zpravidla několik fakult roztroušených nejen po celém městě, ale někdy i mimo něj, a studenti si vybírají ze stovek studijních programů a předmětů, které si můžou zapsat.

Vy jste si vybrali Masarykovu univerzitu neboli MUNI, a stali jste se tak součástí rodiny třiceti tisíc mladých lidí, kteří studují svůj vysněný obor, zapojují se do výzkumu, nacházejí nové kamarády a seznamují se i s životem za hranicemi Česka. Jste na univerzitě, která patří podle mezinárodních hodnocení mezi 600 nejlepších na světě a má ambice stát se brzy českou jedničkou.

Masarykova univerzita zastřešuje devět fakult, které nabízejí přes 300 studijních programů, a protože se to všechno rozhodně nevejde na jedno místo, je doslova rozesetá po celém Brně. Možná se zatím budete držet své domovské fakulty, ale protože se tu ve výběru předmětů meze nekladou a můžete si volit i kurzy z dalších fakult, určitě se vám vyplatí zjistit si, kde všude můžete na univerzitní budovy narazit a co v nich najdete.

Od Informačního systému po Antarktidu

Univerzita, to nejsou jen přednáškové místnosti a knihovny. Je to také místo, kde se dělá špičkový výzkum v mnoha oblastech, do kterého se můžete i vy jako studenti zapojit. Na Masarykově univerzitě také narazíte na spoustu unikátů, které ji dělají jedinečnou.

Bez jednoho se rozhodně při studiu neobejdete, a to je Informační systém, který vznikl přímo na půdě MUNI před dvaceti lety a byl tak převratný, že ho postupně převzaly i další školy. Díky němu si tady většinu záležitostí spojených se studiem vyřídíte elektronicky a najdete v něm většinu potřebných informací.

Rozhodně byste se měli jít podívat do kina Scala, které je jediným univerzitním kinem v republice a kromě běžné filmové produkce se v něm odehrávají i různé zajímavé přednášky nebo univerzitní akce.

Univerzitní kampus v městské části Bohunice je sídle tří fakult i výzkumného institutu CEITEC MU.

Za návštěvu stojí i nejnovější součást MUNI, kampus v Bohunicích, ve kterém jsou dnes tři fakulty a také špičkový výzkumný institut CEITEC zaměřený na vědy o živé přírodě a lidské zdraví. Kampus začal vyrůstat před patnácti lety v místech, kde nebylo doslova nic. Dnes tam studují a pracují tisíce lidí, a vznikla tak celá nová městská čtvrť.

I když zrovna nepatříte na jednu z tamních fakult, můžete se v kampusu pokochat sbírkou venkovních soch od předních českých umělců nebo si tam se spolužáky zamluvit jeden z venkovních grilů, které tam jsou od letoška nachystané právě pro studenty a zaměstnance.

Vědci z Masarykovy univerzity a s nimi i studenti pravidelně jezdí na expedice do Antarktidy.

Určitě byste neměli minout nabídku zajímavých přednášek pod hlavičkou Seminar Series či Mendel Lectures od špičkových vědců z různých oborů, včetně nositelů Nobelovy ceny. Jestli ale máte vědu radši v trochu odlehčeném hávu, tak si zajděte na populární show Science slam, která se na univerzitě odehrává dvakrát do roka.

A pokud se chcete zasnít, kam až byste se mohli díky studiu na MUNI dostat, nemusí to být jen výjezd na Erasmus, ale třeba taky expedice na Antarktidu. Od roku 2006 stojí na ostrově Jamese Rosse stanice Johanna Gregora Mendela, na kterou každoročně míří výzkumné výpravy.

Univerzita k obrazu studentů

Určitě se těšíte na studentský život a možnosti, které se před vámi vstupem na Masarykovu univerzitu otevřely. Zápisem na ni jste se navíc stali členy akademické obce. Možná vám to přijde jako formalita, ale díky tomu se můžete podílet na rozhodování o tom, kam bude škola směřovat.

Ovlivňovat nejen svou budoucnost můžete hlavně přes akademické senáty – máme jeden celouniverzitní a pak také jeden na každé fakultě. Ten velký například schvaluje univerzitní rozpočet nebo různé vnitřní předpisy, jako je studijní a zkušební řád nebo stipendijní řád. Má 50 členů a 20 z nich jsou studenti, které si volíte sami a můžete se jimi samozřejmě i stát.

Od září povede Masarykovu univerzitu nynější děkan Lékařské fakulty MU.

Senátoři se podílí mimo jiné na volbě nejvyššího představitele univerzity, kterým je rektor. Do konce srpna to bude ještě Mikuláš Bek, který Masarykovu univerzitu vedl posledních osm let, od září ho pak ve funkci vystřídá nynější děkan lékařské fakulty Martin Bareš, který byl zvolený v dubnu.

Váš vysokoškolský život je většinou spojený především s katedrou nebo ústavem, které zajišťují výuku vašeho studijního programu, nebo s fakultou, kam vaše katedra patří.

Fakulta je v mnohém taková menší univerzita. Nejen že má svůj fakultní akademický senát, ale také má svého šéfa, kterým je děkan. A stejně jako má rektor své prorektory, tak má i děkan své proděkany, kteří mu s vedením školy pomáhají. Každá fakulta pak musí mít také vědeckou či uměleckou radu a disciplinární komisi a svého tajemníka. Ten má na starosti její hospodaření. Obdobné orgány má i univerzita a o její hospodaření se stará kvestor.

Hlavní novinky