Přejít na hlavní obsah

Prvácké tipy: Spolky jsou kořením studentského života

Jen se získáváním znalostí z přednášek a knih během studia na Masarykově univerzitě nevystačíte. 

Způsobů, jak si univerzitní život okořenit, je celá řada. Jedním z nich jsou studentské spolky. Na MUNI jich existuje přes šedesát, jsou různě velké a různě aktivní, vždy si v nich ale studenti organizují činnost v oblasti, která je baví nejvíc. Některé fungují jen v rámci jedné fakulty, jiné jsou celouniverzitní. Brány mají otevřené všechny, stačí si jen vybrat. Tady je několik tipů.

Munie a největší akce

Masarykova studentská unie neboli Munie organizuje největší studentské akce na univerzitě. Její členové se podílí třeba na Studentském Majálesu, připravují každoročně velký Ples studentů MU, organizují meziuniverzitní sportovní souboje nebo orientační kurzy pro prváky. Spolek také zastřešuje ostatní univerzitní spolky a pomáhá jim. Členové mezi sebou jednou ročně vybírají prezidenta, ten pak třeba jedná s vedením univerzity nebo domlouvá spolupráci s ostatními školami v Brně.

S Aiesecem na stáže do celého světa

Aiesec je celosvětová studentská organizace, která má svou pobočku i v Brně. Zaměřuje se na poskytování stáží a dobrovolnických pobytů po celém světě. Pokud tedy chcete na nějaký takový vyrazit, přidejte se do spolku. V nabídce jsou jak placené stáže v zavedených firmách, tak dobrovolné pomáhání neziskovým organizacím. Spojíte tak poznání neznámého koutu planety se ziskem zajímavé zkušenosti, která se bude ve vašem životopise vyjímat. Členové spolku navíc organizují řadu akcí zaměřených na mezikulturní porozumění.

Debatní klub rozvíjí argumentaci

Studenti ze všech fakult trénují pod hlavičkou Debatního klubu neprůstřelnou argumentaci a um přesvědčit o svém názoru ostatní. V obhajobě vylosované teze soutěží jak v češtině, tak v angličtině. Často se účastní soutěží na meziuniverzitní, ale i mezinárodní úrovni. Skvělá příležitost jak pro ty výřečné, tak pro ty, kteří potřebují ve veřejném projevu získat jistotu.

Letos tradiční studentské divadlo působící na Fakultě informatiky MU uvedlo vlastní úpravu legendárního Donaha.

Zahrát si s proFIdivadlem

Divadelních spolků je na univerzitě hned několik, nejproslulejší je ale proFIdivadlo, které sídlí na fakultě informatiky. Jeho ansámbl se každoročně obměňuje a skládá se ze studentů napříč univerzitou. Ti si v jarním semestru vždy nastudují nějakou nevšední hru a mají na starosti vše od tvorby scénáře přes nápovědu až po hudbu. Představení jsou velice oblíbená a hojně navštěvovaná. Pokud vás někdy lákalo hraní nebo nějaká jiná divadelní profese, zapojte se. Jsou za to navíc i kredity.

Klub investorů

Na ekonomicko-správní fakultě se v Klubu investorů scházejí zájemci o oblast investování, burzy a dění na trhu. Předávají si navzájem zkušenosti, zvou k sobě na besedy a neformální setkání úspěšné byznysmeny a finančníky a pořádají odborné akce. Teoretické znalosti získané během studia tak rovnou zkoušejí uplatnit v praxi. Není náhoda, že řada členů spolku pak míří do prestižních velkých firem nebo získává ceny v soutěžích.

Otevřeno bojuje za lepší vzdělávání

Spolek Otevřeno existuje na celostátní úrovni a sdružuje studenty pedagogických fakult, kteří chtějí diskutovat a ovlivňovat podobu vzdělávacího systému v Česku. Brněnská část spolku je velice aktivní, právě v Brně totiž celorepubliková organizace vznikla. Členové se podílí třeba na Noci vzdělávání, organizují projekt Začínající učitel, mapují příklady dobré praxe v učitelství nebo pořádají workshopy pro středoškoláky, na kterých je podporují v zájmu o studium učitelství.

Studenti pořádají 17. listopad už řadu let lampionový průvod ke vzpomínce na události z let 1939 a 1989.

Nadační fond studentů FF MU

Jak napovídá název, tento spolek sídlí na filozofické fakultě, jeho aktivity ale v posledních letech dalece přesahují její zdi. Členové fondu pořádají plesy, lampionové průvody, podílejí se na organizaci Majálesu nebo hudebních festivalů SemestrStart a SemestrEnd. Pravidelně se účastní také Studentského odpadkobraní a pořádají třeba turnaje v deskových hrách. Jednou za čas také rozdávají granty na podporu činnosti dalších spolků na fakultě.

Do éteru s Radiem R

Z plně vybaveného studia na fakultě sociálních studií vysílá největší studentské rádio v Česku. Studenti v něm mají na starosti nejen přípravu a vysílání vlastních pořadů, ale i veškeré činnosti v zákulisí, reklamu, marketing nebo shánění dalších moderátorů a redaktorů. Nezřídka je to pro členy spolku odrazový můstek k zajímavým profesním dráhám ve velkých rádiích. Pokud jste se vždy toužili slyšet z rádia nebo máte nápad na svůj vlastní pořad, je Radio R ta správná volba.

Spolek mediků

Některé spolky se orientují na konkrétní studijní obory a poskytují svým členům alias spolužákům důležitou podporu. Spolek mediků je takovým příkladem. Sdružuje studenty medicíny a pořádá v bohunickém kampusu řadu akcí a vzdělávacích seminářů. Studenti si navzájem pomáhají třeba v rozšíření kvalifikace a spolek se často stává neformálním mluvčím studentských zájmů směrem k vedení fakulty.

FUKS propojuje kampus

Fakultní Uskupení Kreativních Studentů sdružuje aktivní studenty hlavně z fakulty sportovních studií, svou činnost ale zaměřuje na propojování celého bohunického kampusu, kde sídlí i přírodovědecká a lékařská fakulta. Přirozeně tvoří hlavní část činnosti spolku pořádání sportovních událostí a turnajů, jeho členové ale pomáhají i při oficiálních akcích fakulty nebo pořádají nejrůznější besídky, grilovačky a akce, které uvolňují atmosféru. Do dění se zapojují také zahraniční studenti, pro které je jinak občas těžké proniknout do zdejší komunity.

Hlavní novinky