Přejít na hlavní obsah

Dětská univerzita ji utvrdila v oblibě přírodních věd

Magdalena Přibáňová má za sebou už dva běhy MjUNI, letos absolvovala nově otevřený ročník pro středoškoláky.

I když na přemýšlení o oboru a vysoké škole má ještě chvíli čas, chtěla by Magdalena jít na Masarykovu univerzitu.

Už před třemi lety chodila Magdalena poprvé na přednášky a workshopy Masarykovy jUniverzity neboli MjUNI. Líbilo se jí to natolik, že se vloni přihlásila do ročníku pro středoškoláky a stala se letos jednou z jeho 44 úspěšných absolventek a absolventů.

Skupina mladých lidí, kterým bylo mezi 15 až 17 lety, navštívila během akademického roku postupně deset fakult a univerzitních pracovišť. Chodívali tam jednou za měsíc v sobotu odpoledne a střídali na pracovištích své mladší kolegy. Naprostá většina hodin byla spíš praktická, a tak si mohli vyzkoušet třeba vysílání v rádiu, plánování terénního kempu v Antarktidě nebo si zahrát manažerskou hru.

Nejraději vzpomíná na odpoledne na fakultě informatiky, kde všichni vytvářeli počítačové hry. „Programovali jsme postavičky, aby se pohybovaly, řešili jsme přičítání a odečítání skóre a životů a přidávali do hry různé překážky. Jen nás tam teda bylo hodně. Líbila se mi také přednáška o románských jazycích a střední Americe na filozofické fakultě, kde jsme slyšeli například o oslavách Dne mrtvých nebo si povídali o přírodě a zvířatech, která tam žijí,“ říká Magdalena, která chce využít zkušenosti z dětské univerzity i k tomu, aby si mohla promyslet, co chce dál studovat. „Zatím jsem se utvrdila v tom, že mám raději přírodní vědy.“

Letošní promoce MjUNI v Univerzitním kině Scala.

I když na přemýšlení o oboru a vysoké škole má ještě chvíli čas, chtěla by jít na Masarykovu univerzitu. „Z naší rodiny tady studovali všichni a jsou spokojení, takže bych sem ráda šla taky,“ dodává s úsměvem a všemi deseti doporučuje zúčastnit MjUNI.

Díky přednáškám a praktickým cvičením si v ní člověk vyzkouší hodně různých věcí, získá větší rozhled a podívá se po univerzitě. Mladší děti pak pravidelně chodí i na další zajímavá místa, kam se člověk běžně nedostane, ať už je to Ústavní soud nebo třeba Česká národní banka.

Při chemických pokusech na Pedagogické fakultě MU.

Prvních pět desítek středoškoláků mohlo v akademickém roce 2018/2019 navštěvovat Masarykovu jUniverzitu také díky sponzorům, mezi něž patřili SAP Labs Česká republika a Red hat. Na univerzitu zavítali studenti celkem sedmkrát a vybrat si mohli z 28 témat přednášek a workshopů.

MjUNI pro středoškoláky i děti od 9 do 14 let bude pokračovat i v dalším roce, přihlašovat se je možné od 12. srpna na webu mjuni.cz.

Hlavní novinky